Trwa ładowanie...

Arabski: rząd nie planuje moratorium na poszukiwanie gazu łupkowego

Rząd nie przewiduje wprowadzenia moratorium na poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.

Arabski: rząd nie planuje moratorium na poszukiwanie gazu łupkowegoFot: AFP/Karen Bleier
dsru2gf
dsru2gf

O tym, że kolejne państwa europejskie - tym razem Czechy i Rumunia - planują, ze względu na ryzyko skażenia środowiska, wprowadzenie moratorium na poszukiwanie gazu z łupków, napisała we wtorek "Gazeta Wyborcza".

- Jeśli chodzi o gaz łupkowy oczywiście rząd jest zdeterminowany, aby firmy, które obecnie poszukują, a w przyszłości być może będą wydobywały gaz, mogły to w Polsce czynić i rząd nie przewiduje wprowadzania jakiegokolwiek moratorium - oświadczył Arabski na wtorkowej konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Przypomniał, że pierwsze próbne odwierty poszukiwawcze były już w Polsce prowadzone. - Są oceniane jako bezpieczne. Teraz geolodzy oceniają efektywność tych złóż - zaznaczył szef KPRM.

Według niego etap poszukiwań gazu łupkowego w Polsce potrwa jeszcze "rok, może dwa lata". - W międzyczasie w Ministerstwie Środowiska prowadzone są prace nad zmianą prawa dotyczącego poszukiwania gazu, z tego względu, że koncesje poszukiwawcze są wydane. Teraz niedługo nadejdzie czas występowania o koncesje wydobywcze przez te podmioty i można się spodziewać, że projekty nowelizacji Prawa górniczego i geologicznego będą przedstawione wedle mojej oceny do końca tego miesiąca - powiedział Arabski.

dsru2gf

Zwrócił uwagę, że próby dotyczące poszukiwania lub już wydobycia gazu łupkowego są podejmowane w różnych krajach europejskich. - Jest kilka krajów, które zastanawiają się nad tym i wprowadzają moratoria, ale jest też kilka krajów, takich jak Polska, które zastanawiają się nad wydobyciem i wcześniej, czy później, to wydobycie będzie miało miejsce. Takie przynajmniej mamy nadzieję - zaznaczył szef kancelarii premiera.

Gaz łupkowy i ropę łupkową wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która, powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry. Zdaniem niektórych ekspertów wiąże się to ze znaczną degradacją środowiska naturalnego.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce.

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf