Trwa ładowanie...
d4az0bz

ARC: W tym roku 8 na 10 Polaków kupi prezent przez internet

Warszawa, 20.11.2014 (ISBnews) - Ponad 80% Polaków posiadających dostęp do sieci planuje kupić choć część prezentów przez internet, a jedynie 17% wyklucza taką możliwość, wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Opinia i Rynek na zlecenie Poczty Polskiej. Na zakup prezentów świątecznych w tym roku badani średnio planują wydać 500 zł, a połowa z nich nie więcej niż 400 zł.
Share
d4az0bz

Wśród najpopularniejszych powodów odwrotu od sklepów stacjonarnych w bieżącym roku znajduje się wygoda zakupów przez internet. Polacy kupią w sieci prezenty bo uważają, że tak jest taniej niż w sklepach stacjonarnych (67%) i mają większy wybór niż w sklepach tradycyjnych (43%).

Badanie potwierdziło też zaobserwowany od pewnego czasu trend, że Polacy chętnie chodzą najpierw do sklepów stacjonarnych, żeby obejrzeć lub przymierzyć produkty. Potem kupują je w sieci. Robi tak blisko 80% badanych.

Osoby, które jednak wybiorą zakup w sklepach tradycyjnych jako główny powód podają chęć osobistego obejrzenia produktów lub obawy, że towar kupiony on-line może być uszkodzony lub niezgodny z zamówieniem.

d4az0bz

"Średnio respondenci planują przeznaczyć na zakup prezentów świątecznych w tym roku 500 zł, a połowa z nich nie więcej niż 400 zł. Co czwarta osoba planuje kupić prezenty świąteczne za kwotę większą niż 500 zł" - zauważa członek zarządu ARC Rynek i Opinia Marek Lekki, cytowany w komunikacie.

Wśród najczęściej zamawianych w sieci prezentów znajdą się w tym roku kosmetyki (56%), słodycze (49%), zabawki (45%). Połowa badanych planuje kupić w prezencie dla bliskich książki.

Decydując się na zakup prezentów w sieci dokładnie wybieramy dostawcę przesyłki. Na operatora przesyłek świątecznych ponad 70% badanych planuje wybrać Pocztę Polską.

"Badani jako główne przyczyny wskazują na korzystne ceny przesyłek oraz na małą odległość do najbliższej placówki pocztowej. Inni podkreślają swoje pozytywne doświadczenia z narodowym operatorem oraz zaufanie do niego" - wskazuje Lekki.

W badaniu "Zakup prezentów świątecznych przez Polaków", zrealizowanym przez ARC Rynek i Opinia dla Poczty Polskiej, wzięło udział 508 osób, które planują kupić prezenty świąteczne. Badanie reprezentatywne na populację internautów ze względu na wiek, płeć oraz wielkość miejscowości zamieszkania. Termin realizacji wywiadów: 7-12 listopada 2014 r.

(ISBnews)

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz