Trwa ładowanie...
d3bhhxj

Arce pomogły tureckie banki i brak akcji TP

Fundusze Arka, które inwestują na rynku akcji, zostawiają konkurencję coraz bardziej w tyle. Przykłady: miesięczna stopa zwrotu z Arka Akcji to 16 proc., gdy średnia dla tej grupy funduszy wynosi mniej niż 10 proc. (według wycen z 18 sierpnia).

Share
d3bhhxj

Równie ponadprzeciętny jest wynik od początku roku - ponad 40 proc. wobec około 27 proc. WIG.

Indeks szerokiego rynku naszej giełdy zyskał w tym czasie ok. 30 proc. Podobne dysproporcje występują m.in. w funduszach zrównoważonych, stabilnego wzrostu, akcji zagranicznych. Trzeba zaznaczyć, że nieliczne fundusze, które notują wyższe stopy zwrotu, są dużo mniejsze - niska wartość aktywów znacznie ułatwia zarządzanie, bo daje elastyczność zmian w portfelu.

Dzięki czemu udaje się bić konkurencję? Zarządzający z BZ WBK AIB TFI mówią, że wystarczyło odpowiednio wcześnie uwierzyć w scenariusz wychodzenia światowych gospodarek z recesji. - O naszych wynikach przesądziło zarówno wysokie zaangażowanie w akcje, jak i trafny dobór spółek. Znacząca część inwestorów obstawiała scenariusz zakładający koniec świata, dlatego ceny papierów wielu spółek spadły do bardzo niskich poziomów - komentuje Szymon Borawski-Reks zarządzający funduszami Arka.

_ My z kolei, uważnie obserwując wskaźniki wyprzedzające oraz analizując napływające z gospodarek dane, oceniliśmy, że zrealizuje się scenariusz stopniowego wychodzenia z recesji. To o tyle ważne, że na akcjach najlepiej się zarabia, kiedy sytuacja zmienia się z beznadziejnej na "tylko" złą. _

d3bhhxj

Jak wskazują zarządzający z BZ WBK AIB TFI, do najtrafniejszych inwestycji z GPW można zaliczyć AmRest (ok. 60-proc. wzrost od początku roku), Orbis (ok. 70 proc.), BPH (ponad 100 proc.) oraz Rafako (ponad 200 proc.). - Unikaliśmy TP i ograniczyliśmy zaangażowanie w polskie banki. Poza nielicznymi wyjątkami były one relatywnie droższe niż instytucje w pozostałej części naszego regionu - porównuje Szymon Borawski-Reks.

Jeżeli chodzi o inwestycje zagraniczne, perełkami okazały się na przykład tureckie banki. Wycena Garanti wzrosła w tym roku ponaddwukrotnie. - Tureckie banki chwalą się zdrowymi bilansami, a w dodatku poprawiają swoje zyski w stosunku do poprzedniego roku, często o więcej niż 50 proc., i to w sytuacji, gdy globalnie instytucje notują dużo gorsze wyniki lub wręcz straty - mówi Borawski-Reks. W skali roku Arka Akcji jest na ok. 11-proc. minusie. W skali trzech lat podobnie. W ostatnich pięciu latach jest na blisko 70-proc. plusie.

Natalia Chudzyńska
PARKIET

d3bhhxj

Podziel się opinią

Share
d3bhhxj
d3bhhxj