Trwa ładowanie...
d16qu4g
04-03-2016 08:34

Archicom planuje wzrost sprzedaży, zapowiada wysoką dywidendę

Warszawa, 04.03.2016 (ISBnews) - Wrocławski deweloper Archicom planuje zwiększyć sprzedaż mieszkań do ponad 1 000 lokali w 2017 r., a po tym, jak w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. klienci kupili 127 mieszkań, spodziewa się, że już ten rok przyniesie kolejny rekord sprzedaży, poinformowała prezes Dorota Jarodzka-Śródka w wywiadzie dla ISBnews. W trwającym IPO inwestorów zachęca do kupowania akcji obietnicą wysokiej dywidendy sięgającej co najmniej połowy zysków, a także ponadprzeciętnymi marżami.

d16qu4g
d16qu4g

"Początek tego roku jest dla nas bardzo obiecujący. Sprzedaliśmy już o 40% więcej mieszkań niż przed rokiem. Chcemy systematycznie zwiększać sprzedaż tak, by w 2017 roku na trwale przekroczyć barierę 1.000 mieszkań sprzedawanych rocznie" - powiedziała Jarodzka-Śródka w rozmowie z Jarodzka-Śródka.

W 2015 roku Archicom sprzedał 611 mieszkań, o 17,5% więcej niż w roku rok wcześniej. W ofercie spółki jest już ponad 1 000 lokali, a w miarę wyprzedawania mieszkań do sprzedaży trafiają nowe inwestycje, co - według prezes spółki - stanowi solidny fundament dla wzrostu sprzedaży w przyszłości.

Jarodzka-Śródka uważa też, że rozwój dewelopera w dwóch najbliższych latach jest zabezpieczony, między innymi dzięki wysokiej sprzedaży mieszkań na wczesnym etapie ich budowy, szerokiej ofercie lokali oraz bankowi ziemi zapewniającemu tereny pod nowe inwestycje.

"Naszym atutem jest też zabezpieczony potencjał rozwoju w nadchodzących latach. Zbudowaliśmy bardzo atrakcyjny bank ziemi o powierzchni 29 ha, który pokryje 73% planowanych przez nas projektów na lata 2016-2018. Z drugiej strony do tej pory sprzedaliśmy około 60% mieszkań z ponad 1,2 tys., które planujemy oddać do użytku w tym roku. Z lokali, których budowa zakończy się w 2017 r. sprzedaliśmy już około połowę" - powiedziała prezes w wywiadzie.
Archicom zwraca uwagę na uzyskiwane wysokie marże. W 2014 r. miał 34% marży brutto ze sprzedaży i tyle samo marży EBITDA. Zarówno marże, jaki i zdolność generowania gotówki pozwolą spółce dzielić się zyskiem z akcjonariuszami - na dywidendę ma trafiać rokrocznie co najmniej połowa skonsolidowanego wyniku netto.

d16qu4g

Specjalnością Archicom są tak zwane osiedla społeczne, duże kompleksy mieszkaniowe na setki lub tysiące mieszkań, w których stawia się duży nacisk na zapewnienie mieszkańcom dostępu do dodatkowej infrastruktury. Flagowym osiedlem społecznym Archicom jest Olimpia Port we Wrocławiu, na którym, docelowo wybudowane zostanie 2.500 mieszkań. Jest to najchętniej wybierane osiedle przez Wrocławian, dla którego Archicom ma zarezerwowany bank ziemi do 2022 roku.

W opinii prezes, perspektywy rynku deweloperskiego są optymistyczne. Wsparcie rządu poprzez programy MdM oraz Rodzina 500+, a także rosnącą zamożność Polaków, spadające bezrobocie, niskie stopy procentowe, a przede wszystkim utrzymujący się deficyt mieszkań, który jest szacowany na 1-2 miliony powodują, że chęć Polaków do kupowania mieszkań nie osłabnie w najbliższym czasie.

W poniedziałek Archicom poinformował o swoim planie wejścia na warszawską giełdę. Spółka chce z emisji 4,66 mln akcji pozyskać do 93 mln zł na sfinansowanie rozwoju we Wrocławiu oraz zakup gruntów pod inwestycje w Krakowie.

Chociaż sytuacja rynkowa jest nadal zmienna Jarodzka-Śródka wierzy, że oferta się powiedzie. Zachętą dla inwestorów ma być deklaracja zarządu i właścicieli do wypłacenia dywidendy wysokości połowy zysku z roku 2015, oraz co najmniej połowy w latach następnych. Według prezes, to nie jedyne argumenty do zakupu akcji.

d16qu4g

"Po pierwszych spotkaniach road show widzimy spore zainteresowanie naszą spółką ze strony inwestorów instytucjonalnych. Liczymy, że dopiszą też inwestorzy indywidualni, dla których zachętą powinna być perspektywa wysokiej dywidendy i stabilnego wzrostu wartości Archicom" - wskazała Jarodzka-Śródka.

Zysk netto Archicom w pierwszej połowie 2015 r. wzrósł do 24,9 mln zł z 3 mln zł rok wcześniej, przy przychodach wysokości 51 mln zł. W I pół. 2014 r. przychody Archicom wyniosły 41,1 mln zł.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 2 do 9 marca, natomiast cena ostateczna zostanie podana 11 marca. Oferującym jest Vestor Dom Maklerski.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d16qu4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16qu4g