ARiMR apeluje o szybkie składanie wniosków o dopłaty do ziemi
Tylko do 15 maja rolnicy mogą składać
wnioski o dopłaty bezpośrednie bez żadnych konsekwencji
finansowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
apeluje, by rolnicy nie zwlekali z dostarczeniem tych dokumentów.
Biuro prasowe ARiMR poinformowało we wtorek, że biura powiatowe Agencji przyjęły dotychczas tylko nieco ponad 460 tys. wniosków o dopłaty do ziemi, co stanowi ok. 30 proc. spodziewanej liczby wszystkich wniosków. W ubiegłym roku do Agencji wpłynęło 1 mln 450 tys. wniosków.
By uniknąć kolejek w ostatnim okresie przyjmowania wniosków, Agencja wydłuży godziny otwarcia tych biur oraz otworzy dodatkowe punkty przyjmowania wniosków. Biura powiatowe Agencji będą czynne w dniach od 4 maja - 15 maja od 8.00 do 22.00.
Informacja o dodatkowych miejscach, gdzie rolnik będzie mógł dostarczyć wniosek, znajduje się na stronie internetowej ARiMR. Jest ich kilkadziesiąt. Będą one uruchomione w woj. łódzkim, małopolskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Najwięcej punktów Agencja otworzy w woj. świętokrzyskim.
ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty bezpośrednie od 16 marca. Podstawowy termin ich składania zakończy się 15 maja. Ci, którzy nie zdążą ich dostarczyć w tym terminie, będą mogli zrobić to do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia płatności zostaną zmniejszone o 1 proc.
Agencja prosi o staranne wypełnianie dostarczanych dokumentów, gdyż - jak informują pracownicy biur powiatowych - wiele z nich jest wypełnionych nieprawidłowo. Błędy dotyczą głównie załączników graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych. Zdarza się również, że podpisu rolnika brakuje na samym składanym wniosku.
Częsty błąd polega na tym, że przy zmianie powierzchni działek rolnych nie jest zmieniana ogólna powierzchnia działek ewidencyjnych. Zdarza się ponadto, że nie podawana jest nazwa rośliny dla działek rolnych zadeklarowanych do programu rolnośrodowiskowego.
ARiMR zwraca uwagę, by każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, była opatrzona datą oraz podpisem wnioskodawcy.