ARiMR: Na wsi może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy

Ponad 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać na obszarach wiejskich w ramach programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zakończyła właśnie nabór wniosków, przeznacza na ten cel 1,2 mld zł.

ARiMR: Na wsi może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jan Kaliński

Tegoroczny nabór wniosków cieszył się dużym zainteresowaniem, do oddziałów regionalnych ARiMR wpłynęło ponad 6,5 tys. wniosków, czyli o 1,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Może być ich więcej, bo część osób wysłała je pocztą - poinformował w poniedziałek Departament Komunikacji Społecznej Agencji.

"Zwiększone, w stosunku do ubiegłego roku, zainteresowanie pieniędzmi służącymi tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach wiejskich, jest z pewnością efektem większego optymizmu przedsiębiorców, którzy teraz lepiej oceniają perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju, ale przede wszystkim jest to wynik wyjątkowo szeroko przeprowadzonej przez ARiMR kampanii promocyjno-informacyjnej" - skomentowano w komunikacie.

Agencja przyjmowała wnioski dot. programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw finansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 od 26 czerwca do 9 lipca br. Działanie to ma pomóc w tworzeniu miejsc pracy na terenach wiejskich, ale poza rolnictwem.

Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym mniej niż 10 pracowników i mającym obrót nie większy niż 2 mln euro. O wsparcie mogły się ubiegać osoby fizyczne i prawne planujące utworzenie lub rozwinięcie firm na terenach wiejskich.

Wysokość dotacji zależy od ilości nowo utworzonych miejsc pracy i wynosi od 100 do 300 tysięcy zł. Ze wstępnej analizy przyjętych dokumentów wynika, iż wnioskodawcy zamierzają utworzyć ponad 10 tys. nowych miejsc pracy. Najczęściej deklarują oni, że w firmie będą pracowały dwie osoby.

Limit pieniędzy przyznany na dany region został wyczerpany w 8 województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, pomorskim, śląskim, podlaskim, mazowieckim, lubuskim oraz łódzkim.

Najwięcej chętnych do skorzystania z pieniędzy na tworzenie nowych miejsc pracy jest: w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w woj. warmińsko-mazurskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)