ARP - nowe spojrzenie na wspieranie innowacyjności

Innowacyjność, fundusze europejskie i inwestycje typu venture - to niektóre z narzędzi, które posłużą Agencji Rozwoju Przemysłu do budowy nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy - przekonywała prezes ARP Aleksandra Magaczewska podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

22.10.2014 18:40

ARP kończy prace nad nową strategią. Będzie ona oparta na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Spółka po raz pierwszy szerzej przedstawiła filar innowacji na konferencji podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku był poświęcony budowaniu współpracy między światem nauki i biznesu.

Prezes podkreśliła, że myślenie o innowacji nie ogranicza się do badań i rozwoju nowych produktów. Dlatego, aby z sukcesem wdrażać innowacje, ARP zmiany zaczyna od siebie - przekonywała. "Świat idzie do przodu. Agencja Rozwoju Przemysłu także. Musimy zasłużyć na naszą nazwę, a nie ma rozwoju przemysłu bez innowacji" - podkreśliła Magaczewska.

Jak dodała, ARP posiadając unikalny w skali kraju potencjał tworzy ekosystem wsparcia, czyli innowacyjny model kreowania, pozyskania i transferu nowych technologii do przemysłu. "Do tego niezbędne będą specjalne narzędzia. I my takie narzędzia budujemy" - powiedziała.

"Jesteśmy w trakcie tworzenia spółki typu venture. Zdajemy sobie z tego sprawę, że inwestycje tego typu są zawsze ryzykowne. Jednak pamiętajmy, że ryzyko jest wpisane w DNA innowacyjności. Zauważamy wyraźną lukę w finansowaniu innowacji w drugiej fazie - rozwojowej. Dlatego będziemy działać właśnie w tym obszarze. Tutaj projekty są bardziej pewne i bezpieczne. Ryzyko zmniejszamy również poprzez zaangażowanie koinwestora branżowego" - powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Zarządu ARP, która jest odpowiedzialna za rozwój narzędzi innowacji w spółce. " - dodała.

ARP dotychczas skupiała się głównie na dużych przedsiębiorstwach, choć w przypadku specjalnych stref ekonomicznych oferta kierowana była również do małych i średnich firm (MŚP). Dziś Agencja chce budować nowe formy współpracy z sektorem MŚP, który jest naturalnym obszarem powstawania innowacji. W przyszłości ARP ma stać platformą pomiędzy innowacyjnymi MŚP, a dużymi przedsiębiorstwami. ARP chce też wspierać innowacje w przemyśle.

Agencja Rozwoju Przemysłu jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jako spółka prawa handlowego, działa na zasadach komercyjnych. Będąc natomiast agencją rządową, angażuje się w kluczowe działania istotne z punktu widzenia bieżących i strategicznych celów polityki gospodarczej państwa. ARP wykorzystuje ponad 20-letnie doświadczenie wspiera procesy restrukturyzacyjne i prywatyzacyjne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)