Trwa ładowanie...
d1vq4kl

ARP przeznaczy ponad 3 mld zł na inwestycje i wsparcie restrukturyzacji do 2020

Warszawa, 25.11.2014 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu planuje w ramach nowej strategii do 2020 r. przeznaczyć ponad 3 mld zł na wsparcie innowacji, restrukturyzację i inwestycje, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

Share
d1vq4kl

"ARP nie zaprzestaje dotychczasowej działalności w ramach pomocy publicznej, wsparcia restrukturyzacji i rozwoju polskich przedsiębiorstw. Ale stanie się także pasem transmisyjnym między biznesem a nauką. Zapewni przedsiębiorcom kompleksowe, branżowe wsparcie od powstania, przez adaptację po wdrożenie produktu innowacyjnego, a także niezbędne środki finansowe na jego rozwój. Przeznaczy na ten cel do 1,3 mld zł do 2020 r. " powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, cytowany w komunikacie.

Do 2020 roku ARP na wsparcie rozwoju innowacji planuje zainwestować około 1,3 mld zł. Na bazie swoich spółek, organizacji, instytucji powiązanych i współzależnych oraz instytucji partnerskich, Agencja Rozwoju Przemysłu tworzy Ekosystem ARP. Będzie on działał na potrzeby małego i dużego przemysłu, zapewniając środki finansowe na rozwój oraz branżowe wsparcie w zakresie powstania, adaptacji i rozwoju produktu innowacyjnego, podał resort.

"Jedną z kluczowych, nowych usług ARP będzie Broker innowacji, czyli platforma transferu technologii. Jego głównym zadaniem będzie kojarzenie dawców i biorców innowacji w celu komercjalizacji. W bazie Brokera innowacji znajdą się informacje o dostępnych technologiach, patentach, licencjach oraz możliwych obszarach ich zastosowania, a także o potrzebach innowacyjnych przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie.

d1vq4kl

Do współpracy z MŚP powołana została nowa spółka ARP Venture. Będzie ona inwestować w projekty innowacyjne w fazie komercjalizacji i rozwoju produkcji seryjnej.

"Projekty będą finansowane m.in. z kapitału pochodzącego od właściciela innowacji i ze środków własnych Agencji. Firmy tworzące innowacje z sektora MŚP, po pozytywnym due diligence, będą mogły liczyć na wsparcie kapitałowe rzędu 5-15 mln zł przy założeniu objęcia do 30 procent udziałów w okresie inwestycji do 5 lat. ARP Venture zaangażuje w innowacje ponad 300 mln zł" - czytamy dalej.

Oferta ARP w zakresie wspierania restrukturyzacji będzie skierowana głównie do dużych przedsiębiorstw, wymagających znacznego finansowania.

"ARP będzie udzielać finansowania w wysokości do 100 mln zł na okres do 7 lat. Do 2020 roku na finansowanie procesów restrukturyzacyjnych i rozwojowych dla przedsiębiorstw ARP S.A. planuje wydać 1,8 mld zł" - tłumaczy resort.

d1vq4kl

MSP wskaało też, że celem inwestycji ARP jest budowanie wartości portfela spółek i nieruchomości, zarządzanych przez Agencję oraz wspieranie rozwoju inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych. Efektywnie zarządzane SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan będą wspierały wszystkie filary strategii m.in. poprzez ofertę dla przedsiębiorstw wdrażających innowacje.

"Nakłady na rozwój SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan oraz wydatki na nowo stworzone Fundusze Inwestycyjne Zamkniętych Aktywów Niepublicznych (FIZAN) wyniosą ponad 160 mln zł. ARP poprzez inwestycje, efekty synergii oraz efektywne zarządzanie aktywami w ramach FIZAN oraz SSE, zwiększy ich wartość do 2020 r. o ok. 0,2 mld zł" - podano także w materiale.

(ISBnews)

d1vq4kl

Podziel się opinią

Share
d1vq4kl
d1vq4kl