Trwa ładowanie...
dxze2s2

ARP przeznaczyła 120 mln zł na innowacje w samych tylko dużych firmach w 2015 r.

Warszawa, 27.01.2016 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przeznaczyła 120 mln zł na wsparcie innowacyjności w dużych przedsiębiorstwach i ponad 60 mln zł na perspektywiczne projekty w małych i średnich firmach w 2015 roku oraz chce, aby środki na ten cel były w kolejnych latach coraz większe, poinformował wiceprezes ARP Michał Szaniawski.

Share
dxze2s2

"ARP zidentyfikowała bariery w realizacji projektów innowacyjnych i rozpoczęła wdrażanie instrumentów, które pomogą je usunąć. Poprzez Ekosystem ARP planujemy wspierać kompleksowy plan rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki zaproponowany przez rząd. Szczególnie ważne jest efektywne wykorzystanie takich instrumentów, jak Platforma Transferu Technologii i fundusz ARP Venture" - powiedział Szaniawski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego w Warszawie.

Zdaniem wiceprezesa ARP, jedną z barier rozwoju innowacyjności w Polsce jest brak środków na tzw. drugą rundę finansowania, czyli po zakończeniu badań, a w momencie wprowadzania produktu na rynek.

"Tutaj bardzo ważną role spełnia ARP Venture. Fundusz w przeciągu roku działalności przeanalizował ponad 200 projektów, zrealizował 5 transakcji na kwotę 60,39 mln oraz objął status obserwatora w 4 spółkach" - wymienił wiceprezes Szaniawski.

dxze2s2

W jego ocenie, to bardzo dobry wynik, pokazujący, że fundusz z udziałem środków Skarbu Państwa może działać szybko, elastycznie i - co najważniejsze - skutecznie.

Kolejna bariera rozwoju innowacyjności dotyczy braku komunikacji nauki z przemysłem, ale także pomiędzy przedsiębiorstwami. Podmioty funkcjonujące na rynku, nie potrafią komunikować wzajemnych potrzeb i możliwości.

"ARP chce temu zaradzić rozwijając Platformę Transferu Technologii jako system zapewniający pomoc w animacji transakcji opartych o transfer technologii, zarówno z nauki do przemysłu, jak i pomiędzy firmami. Szczególnie istotna jest dla nas komunikacja potrzeb dużych przedsiębiorstw do małych i średnich. PTT to obecnie ponad 700 zgłoszonych technologii i bardzo dużo współpracujących podmiotów, w tym największe spółki Skarbu Państwa" - podkreślił wiceprezes ARP.

Zdaniem Szaniawskiego, należy także w pełni wykorzystać potencjał projektów zrealizowanych dzięki funduszom unijnym z perspektywy 2007-2013.

dxze2s2

"W ramach poprzedniej perspektywy finansowej powstało wiele projektów, które należałoby obecnie włączyć w cały system wsparcia innowacyjności. Tak, aby planując obecnie wydatki na innowacyjność nie dublować istniejących inicjatyw" - podsumował wiceprezes ARP.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

dxze2s2

Podziel się opinią

Share
dxze2s2
dxze2s2