Atak popytu i szybka kontra sprzedających
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj dokładnie w rejonie oporu Fibonacciego: 2255 – 2259 pkt.
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj dokładnie w rejonie oporu Fibonacciego: 2255 – 2259 pkt.
Jak wiadomo koncentrowały się tutaj także projekcje intradayowego układu ABCD, spełniającego zależność: AB = CD. Można było zatem założyć, że zanegowanie formacji umocni w jeszcze większym stopniu obóz popytowy, urealniając tym samym scenariusz związany z testem kolejnej bariery cenowej: 2296 – 2301 pkt.
Niestety w porannej fazie handlu doszło jedynie do krótkotrwałego naruszenia strefy, po którym niedźwiedzie błyskawicznie przejęły kontrolę na parkiecie. Warto zatem podkreślić, że zainicjowana przez kupujących w miniony piątek fala wzrostowa wytraciła swój impet właśnie w rejonie: 2255 – 2259 pkt. Poniedziałkowa aktywność popytu nie znalazła zatem wczoraj swojej kontynuacji. W tym kontekście należy także wspomnieć, że od początku wtorkowych notowań zachowywaliśmy się zdecydowanie słabiej w stosunku do pozostałych parkietów europejskich.
Byki nadal miały zatem wyraźne problem z inicjowaniem ruchu cenowego, który odznaczałby się trwałością i byłby w stanie przetrwać okresy zwiększonej aktywności podaży.
Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2238 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20H10 w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia wynoszący: 0.31%.
Strefa: 2255 – 2259 pkt okazała się wczoraj nieprzypadkową barierą podażową, gdyż już w początkowej fazie handlu (po kilkupunktowym naruszeniu poziomu: 2259 pkt) niedźwiedziom udało się tutaj zainicjować silny kontratak. Warto nadmienić, że fala spadkowa wytraciła swój impet dopiero w rejonie znanego nam już zakresu: 2229 – 2235 pkt, gdzie dodatkowo koncentrowało się zniesienie 38.2% całego impulsu wzrostowego.
Otwarcie kontraktów wypadnie jednak dzisiaj ponownie w rejonie: 2255 – 2259 pkt, gdyż byki będą musiały zareagować na wczorajszy przebieg sesji za oceanem (indeks S&P500 wzrósł o 1.8%). Najprawdopodobniej już w porannej fazie notowań dojdzie zatem do kolejnego naruszenia strefy: 2255 – 2259 pkt. Czy tym razem ta okoliczność stanie się zalążkiem silniejszego ruchu cenowego i kontrakty zdołają przetestować zakres: 2296 – 2301 pkt?
Oczywiście nie można tego wykluczyć, choć w dalszym ciągu działania podejmowane przez kupujących nie wzbudzają szczególnie dużego zaufania. Niemniej jednak zakres: 2255 – 2259 pkt cechuje się według mnie nieprzypadkowym umiejscowieniem, zatem jego sforsowanie powinno wygenerować stosunkowo wiarygodny sygnał techniczny. Można zatem założyć, że realnym scenariuszem rzeczywiście stałby się wówczas test kolejnej przeszkody Fibonacciego: 2296 – 2301 pkt.
Sygnałem unieważniającym w jakimś stopniu możliwość urzeczywistnienia się tak określonego scenariusza byłoby ponowne przedostanie się kontraktów poniżej poziomu: 2255 pkt. Po przełamaniu strefa powinna bowiem pełnić rolę bariery popytowej, tym bardziej, że koncentrują się tutaj projekcje symetrycznej formacji ABCD.
Nadal zatem obserwowałbym z uwagą zakres: 2255 – 2259 pkt. Powiem szczerze, że nie mam jednak pewności, czy jego naruszenie rzeczywiście zmobilizuje kupujących do dalszej walki, a efektem tych działań będzie test przedziału oporu: 2296 – 2301 pkt. Być może kluczową rolę odegra tutaj obserwacja niezwykle istotnej strefy oporu na DAX-ie: 5620 – 5635 pkt. Jej sforsowanie bowiem wygenerowałoby silny sygnał techniczny i zwiastowałoby kontynuację ruchu wzrostowego (takie przełamanie powinno zatem wywrzeć pozytywny wpływ na przebieg naszych notowań). Można jednak oczekiwać, że we wskazanym rejonie cenowym podaż podejmie aktywne działania i utrudni bykom realizację ich ambitnych zamierzeń.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |