Trwa ładowanie...
d4iitz7

Atende Software ma ponad 50 proc. udziałów w Phoenix Systems

13.09. Warszawa (PAP) - Atende Software, spółka zależna Atende, za 1 mln zł objęła nowo ustanowione udziały w Phoenix Systems, zwiększając swoje zaangażowanie do ponad 50 proc....
Share
d4iitz7

13.09. Warszawa (PAP) - Atende Software, spółka zależna Atende, za 1 mln zł objęła nowo ustanowione udziały w Phoenix Systems, zwiększając swoje zaangażowanie do ponad 50 proc. Celem akwizycji jest rozbudowanie kompetencji grupy Atende o zaawansowane technologie oraz rozszerzenie skali działalności na rynki międzynarodowe.

W pierwszym etapie transakcji 24 lipca Atende odkupił od dotychczasowych wspólników 25 proc. udziałów tej spółki za 929 tys. zł.

Jak poinformował PAP prezes Atende Roman Szwed nabycie udziałów nastąpiło pośrednio od Parku Naukowo-Technologicznego "Euro-Centrum". Bezpośrednim sprzedającym była osoba fizyczna.

d4iitz7

"Mimo, że nabycie było pośrednie, to kwota za jaką Atende Software nabył te udziały, była identyczna z kwotą otrzymaną przez Park Naukowo-Technologiczny" - powiedział PAP Szwed.

Phoenix Systems jest firmą programistyczną tworzącą oprogramowanie. Sztandarowym produktem spółki jest autorski system operacyjny czasu rzeczywistego - Phoenix-RTOS, przeznaczony dla nowoczesnych systemów wbudowanych (ang. embedded system) opartych o procesory konfigurowalne. Model biznesowy firmy opiera się na sprzedaży licencji na Phoenix-RTOS i tworzone oprogramowanie oraz uwzględnia świadczenie usług rozwoju oprogramowania.

Prezesem Atende Software jest Paweł Pisarczyk. Pisarczyk jest też prezesem i akcjonariuszem spółki Phoenix Systems.

"GK Atende, w tym spółka Atende Software nigdy nie zajmowały się rozwojem systemów operacyjnych oraz oprogramowania dla systemów wbudowanych. Spółka Phoenix Systems bazuje na autorskim systemie operacyjnym rozwijanym od 1999 r. przez p. Pisarczyka i od samego początku jego współpracy, czyli od 2003 roku rozwój Phoenix-RTOS był ściśle rozgraniczany od rozwoju produktów w ramach GK Atende. Nie można mówić o konflikcie interesów" - powiedział Szwed pytany o potencjalny konflikt interesów w związku z tą sytuacją.

d4iitz7

"Rozwój oprogramowania dla systemów wbudowanych oraz systemów operacyjnych nigdy nie był przedmiotem działalności ani grupy ATM, ani grupy Atende. O swoim równoległym zaangażowaniu w projekt Phoenix p. Pisarczyk informował na bieżąco i miał na prowadzenie tej odrębnej działalności zgodę. Ponieważ projekt się powiódł, produkt nadaje się do komercjalizacji, podpisane są pierwsze umowy handlowe, Atende Software zdecydowało się na przejęcie kontrolnego pakietu w Phoenix Systems, aby wzbogacić swoje portfolio produktowe o najbardziej zaawansowane systemy z obszaru tak zwanych systemów wbudowanych" - dodał.

Phoenix Systems został założony w grudniu 2011 r. W 2013 r. spółka powinna zanotować niewielki zysk.

"Phoenix Systems to typowy start-up. W roku 2012 Spółka przyniosła stratę w wysokości 279 tys. zł. Był to pierwszy rok działalności poświęcony skomercjalizowaniu Phoenix-RTOS i pracom rozwojowym nad PLC PRIME. W roku 2013 planowany jest już niewielki zysk" - powiedział Szwed.

Poinformował, że wycena udziałów w Phoenix Systems opierała się na wycenie z czasu, w którym spółka była zakładana.

"Pierwotna wycena udziałów w spółce została dokonana przez certyfikowanego audytora dla potrzeb inwestycji w momencie zakładania spółki. Atende Software nabyło 25 proc. udziałów w Phoenix Systems po cenie zbliżonej do pierwotnej wyceny" - powiedział.(PAP)

gsu/ osz/

d4iitz7

Podziel się opinią

Share
d4iitz7
d4iitz7