Trwa ładowanie...
d45805v

Aziewicz: wierzę, że stocznie mogą jeszcze produkować statki

Stocznie w Gdyni i w Szczecinie mogą jeszcze znaleźć inwestora, który umożliwi produkcję statków i stworzy miejsca pracy, potrzebny jednak jest do tego odpowiedni klimat wokół tego przedsięwzięcia - powiedział w piątek w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Aziewicz.
Share
d45805v

W Sejmie trwa debata dotycząca przedstawionej przez ministra skarbu Aleksandra Grada informacji rządu o sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.

_ Przed nami konieczność ponownego przeprowadzenia przetargów na majątek byłych stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Wobec fatalnej koniunktury na rynku stoczniowym w Europie trudno oczekiwać, że nasze stocznie powstaną z popiołów i będą produkowały statki w skali, którą pamiętamy z przeszłości. Wierzę jednak, że mienie to znajdzie dobrego inwestora, że będzie generowało jak największą liczbę miejsc pracy, bo to jest priorytet _ - powiedział Aziewicz.

Poseł zaapelował, by wokół ponownego przetargu na sprzedaż majątku stoczni wypracować odpowiedni klimat. _ Zróbmy wszystko co w naszej mocy, szczególnie proszę o to związkowców, aby klimat wokół tego przedsięwzięcia był jak najlepszy. Niech przedsiębiorcy uwierzą, że warto inwestować na Wybrzeżu, że polskie stocznie niezależnie od złych wiatrów mają przed sobą przyszłość _ - podkreślił poseł PO.

d45805v

W opinii Aziewicza, zaniechania w zakresie restrukturyzacji polskich stoczni obciążają wszystkie ekipy, które w tym czasie rządziły Polska. _ Jestem jednak głęboko przekonany, że kluczowe dla tego procesu były lata 2005-2007. Korzystne otoczenie zewnętrzne, wyjątkowo sprzyjało realizacji programów naprawczych, szansa ta została zmarnowana _ - podkreślił.

Poseł PO zauważył, że minister Aleksander Grad po wyborach, jako nowy szef resortu skarbu państwa, przejął odpowiedzialność za spółki stoczniowe, które znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji.

_ W spadku po poprzednikach otrzymał nierozwiązane problemy dotyczące restrukturyzacji, prywatyzacji stoczni oraz zniecierpliwienie Komisji Europejskiej, zirytowanej niedotrzymywaniem zobowiązań i niską jakością przekazywanych dokumentów. (...) Minister z determinacją czynił wszystko co mógł, by przekonać inwestorów do zaangażowania się w prywatyzację naszych stoczni i wspólnie z nimi tak poskładać projekty restrukturyzacyjne, aby mogła je zatwierdzić KE _ - zaznaczył Aziewicz.

Zdaniem posła, trudno było się dziwić radości rządu, okazanej w momencie, kiedy pojawił się inwestor na stocznie w Gdyni i w Szczecinie. _ Wygrał on przetarg na najważniejsze części mienia obu byłych stoczni i złożył deklarację woli prowadzenia na wylicytowanym majątku produkcji stoczniowej. Rzeczywistość okazała się brutalna - inwestor, chociaż wcześniej wpłacił wadium (...) po kilku miesiącach zwłoki odstąpił od transakcji _ - powiedział.

d45805v

Szef resortu skarbu Aleksander Grad poinformował w piątek w Sejmie, że przygotowywana jest aktualizacja wycen głównych aktywów stoczni Gdynia i Szczecin. Zapowiedział, że regulamin sprzedaży majątku obu zakładów będzie bardziej restrykcyjny dla kupujących. Ma obowiązywać bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa. Zapowiedział, że w ostatnim tygodniu września zostanie opublikowane ogłoszenie o przetargu.

Aziewicz wskazał, że "więcej szczęścia" miała stocznia gdańska. W jej przypadku Komisja Europejska zatwierdziła w lipcu pomoc przyznaną tej stoczni - od czasu wejścia Polski do UE i planowaną w przyszłości - w łącznej wysokości 251 mln euro, akceptując ostatecznie plan restrukturyzacji tego zakładu.

d45805v

Podziel się opinią

Share
d45805v
d45805v