Trwa ładowanie...
d3kjqvg

Azoty i Anwil mogą znaleźć się w jednej grupie kapitałowej

Warszawa, 02.03.2015 (ISBnews) - Trwają analizy dotyczące połączenia zakładów należących do Grupy Azoty oraz Anwilu w ramach jednej grupy kapitałowej - wynika z nieoficjalnych informacji Dziennika Gazety Prawnej. Kontrolę nad nią ma sprawować Skarb Państwa.

Share
d3kjqvg

Według informatorów dziennika brany pod uwagę scenariusz, w którym na chemię nałożona zostałaby polityczna czapa - w postaci kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki - przyniósłby resortowi dwie zasadnicze korzyści.

"Po pierwsze, daje możliwość obsadzania nowych stanowisk według politycznych kryteriów. A po drugie, pozwala na ściąganie większych kwot z zysków" - wyjaśnia informator DGP, który chce zachować anonimowość.

MSP, Grupa Azoty ani Orlen, do którego należy Anwil, sprawy nie chcą w żaden sposób komentować, mimo że wcześniej ich przedstawiciele chętnie snuli plany dotyczące konsolidacji branży.

d3kjqvg

Dziennik przypomina, że w 2013 r., jeszcze zanim powstała Grupa Azoty, zakłady z Tarnowa, Polic i Puław wypłaciły Skarbowi Państwa dywidendy połącznej wysokości ponad 160 mln zł. Natomiast w minionym roku, już po ukształtowaniu się obecnej struktury polskiej chemii, cała kwota wypłacona przez te trzy podmioty do MSP ledwie przekroczyła 7,7 mln zł. Wynika to stąd, że obecnie zakłady z Polic, Puław czy Kędzierzyna są spółkami córkami Grupy Azoty, która powstała z przekształcenia tarnowskich zakładów. I to właśnie do Tarnowa trafia cześć zysków pozostałych zakładów. Z Polic było to w zeszłym roku ponad 15 mln zł, a z Puław ponad 190 mln zł.

Pieniądze te są przeznaczane m.in. na inwestycje, które rozbudowują zdolności produkcyjne całej grupy. Problem w tym, że wobec spadających dochodów z prywatyzacji Skarb Państwa potrzebuje zdecydowanie większych wpływów dywidendowych.

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane na GPW od 2008 r.

(ISBnews)

d3kjqvg

Podziel się opinią

Share
d3kjqvg
d3kjqvg