Trwa ładowanie...
d3qjp7r
d3qjp7r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Babalski: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ruszy od września

Wrześniowy termin rozpoczęcia działalności przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie jest zagrożony - powiedział wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Dodał, że prace związane z połączeniem agencji realizowane są terminowo, chociaż największe obawy budzą systemy informatyczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3qjp7r

We wtorek Senat zajmował się ustawami powołującymi do życia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi o dwie ustawy: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz ustawie Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Nowa instytucja przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i części Agencji Rynku Rolnego (ARR). Pozostanie natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która poszerzy zakres swojej działalności o sprawy związane z unijnymi dotacjami dla rolników.

"Nie ma zagrożenia, że 1 września nie zdążymy wdrożyć do działania (KOWR - PAP)" - powiedział Babalski, który odpowiadał na pytania senatorów ws. ustaw dotyczących powołania nowej instytucji. Zaznaczył, że już podczas prac sejmowych termin rozpoczęcia działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przesunięto z 1 lipca na 1 września.

Wiceminister poinformował, że szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel powołał zespół ds. wdrażania tych ustaw, a on z kolei utworzył pięć podzespołów, które pracują nad połączeniem agencji. "Ci ludzie są z poszczególnych instytucji, które są objęte tymi ustawami. Trwają intensywne prace; co tydzień raportują, na jakim etapie są jeżeli chodzi o proces przygotowania do bezkolizyjnego zafunkcjonowania tych ustaw od 1 września" - powiedział Babalski.

d3qjp7r

"Trochę spraw trudniejszych jest przy systemach informatycznych" - stwierdził. Dodał, że pozostałe kwestie - kadrowe, finansowe i organizacyjne - "nie budzą żadnych zastrzeżeń jeżeli chodzi o terminowość".

Babalski zapytany przez senatorów o sprawy kadrowe przy łączeniu agencji stwierdził, że ustawa reguluje tę kwestię. Wraz z likwidacją agencji - jak mówił - ustanie stosunek pracy.

Powiedział, że w ciągu trzech dni od opublikowania ustaw zostanie powołany pełnomocnik, który przejmie całość zadań niezbędnych do utworzenia KOWR; w ciągu siedmiu dni od publikacji w Dzienniku Ustaw prezesi agencji ANR i ARR będą musieli przekazać listy zatrudnionych do pełnomocnika wraz z opisem czynności, które wykonują pracownicy. Do 31 maja każdy pracownik, który dostanie propozycję pracy w nowej instytucji, będzie miał trzy miesiące na odpowiedź, czy przyjmuje zaproponowane mu warunki pracy. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Wiceminister pytany o strukturę przyszłej instytucji poinformował, że ośrodki terenowe będą w każdym województwie, a w woj. zachodniopomorskim - dwa. Miejsce siedziby zostanie określone w statucie, który nada KOWR minister rolnictwa.

d3qjp7r

"Jesteśmy przekonani, że ta instytucja nie tylko zmniejszy koszty funkcjonowania, ale też przybliży działania do rolnika" - powiedział Babalski. Podkreślił, że wszystkie działania płatnicze, które do tej pory wykonywała ARR, przejdą do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma 360 biur powiatowych.

Babalski przekonywał, że likwidacja agencji przyniesie oszczędności kadrowe oraz finansowe, szacowane w ciągu 11 lat na ok. 1 mld zł. Poprawi się ponadto - jak mówił - funkcjonalnie agencji, zmniejszy ilość stanowisk kierowniczych i służb obsługujących ANR i ARR.

Wcześniej ustawami zajmowała się senacka komisja rolnictwa. Senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski poinformował, że komisja rekomenduje przyjęcie ustaw bez poprawek. Chróścikowski podczas plenarnego posiedzenia złożył trzy poprawki do ustawy wprowadzającej, wszystkie o charakterze legislacyjnym. Głosowanie nad ustawami zaplanowano na środę rano.

d3qjp7r

Podziel się opinią

Share
d3qjp7r
d3qjp7r