Trwa ładowanie...
d1i0z37
Dom Maklerski BOŚ
waluty
25-03-2013 08:03

Bail-out dla Cypru wsparciem dla walut CEE

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty za sprawą poprawy nastrojów na szerokim rynku. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1686 PLN za euro, 3,1950 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4036 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu w dalszym ciągu oscylują poniżej 4,00% i wynoszą aktualnie 3,921% w przypadku 10-letnich obligacji benchmarkowych.

d1i0z37
d1i0z37

Weekendowe doniesienia z Cypru – uzgodnienie programu ratunkowego, odebrane zostały jako sygnał, iż wypracowany zostanie długo wyczekiwany bail-out dla tego kraju. Tym samym jesteśmy świadkami kontynuacji piątkowego odreagowania ostatnich zniżek związanych z sytuacją na Cyprze. Umowa obejmuje likwidację jednego z największych banków, Laiki, a Bank of Cyprus zmuszony będzie przejść restrukturyzację. Równocześnie najprawdopodobniej udało się uniknąć kontrowersyjnego zapisu dot. opodatkowania depozytów, jednak w przypadku Laiki czy BoC gwarantowane będą depozyty jedynie do 100 tys. EUR (zgodnie z unijnym prawem). Z rynkowego punktu widzenia wyraźny pro-wzrostowy sygnał na notowaniach eurodolara stanowić będzie wsparcie również dla bardziej ryzykownych walut koszyka CEE, w skład którego wchodzi m.in. polski złoty.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju bądź zagranicy. W kalendarzu figurują głównie wystąpienia przedstawicieli instytucji centralnych (FED oraz EBC). Przede wszystkim spodziewać się można głównie dyskontowania weekendowych doniesień z Cypru oraz pochodnej reakcji Europejskich parkietów i większości par walutowych po rozpoczęciu handlu w Londynie. Ostatnia korekta na większości rynków była pochodną obaw dot. sytuacji finansowej Cypru, ostateczne uzgodnienie bail-out’u stanowi impuls, który prowadzić będzie do odrobienia części strat, jednak za wcześnie, aby mówić o definitywnym zakończeniu trendu spadkowego.

Z rynkowego punktu widzenia początek sesji w Londynie przyniesie najprawdopodobniej dalsze umocnienie złotego i dalsze odrabianie strat z zeszłego tygodnia. Warto jednak pamiętać, iż dopiero wyjście rynku bazowego powyżej ostatniej pro-spadkowej luki (15.03) stanowić może sygnał kupna dla bardziej ryzykownych rynków i doprowadzić do ewentualnego zejścia poniżej wsparcia 4,155 EUR/PLN. W przypadku złotego należy mieć na uwadze, iż m.in. dane fundamentalne z zeszłego tygodnia ponownie przyczyniły się do wznowienia dyskusji dot. możliwego dalszego cięcia stóp procentowych w przyszłości. Sytuacja na rynku polskiego długu wskazuje jednak, że inwestorzy przestali obecnie grać pod taki scenariusz przyjmując utrzymanie stanowiska wait&see w RPP w trakcie najbliższych posiedzeń.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d1i0z37

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37