Baniak: konsolidacja chemii według najbezpieczniejszego wariantu
Wariant trwającej konsolidacji sektora przemysłu chemicznego jest najbezpieczniejszy z możliwych - oświadczył w Senacie wiceminister skarbu Rafał Baniak. Zapewnił, że konsolidowane spółki są zabezpieczone przed wrogim przejęciem.
Przedstawiając w środę w Senacie informację Ministra Skarbu Państwa nt. prywatyzacji i konsolidacji branży przemysłu chemicznego w Polsce, Baniak podkreślał, że działania konsolidacyjne zostały przyspieszone na skutek wezwania na prawie 65 proc. akcji Azotów Tarnów, które w zeszłym roku ogłosiła spółka Norica należąca do rosyjskiej grupy Acron.
Zarząd Azotów wezwanie ocenił negatywnie i wezwał akcjonariuszy, aby na nie nie odpowiadali. Natomiast Skarb Państwa wystąpił z pomysłem zrealizowanej później fuzji Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy. Jak to określił Baniak, wezwanie Acronu było "katalizatorem" dla takiej, a nie innej aktywności Skarbu Państwa w tym procesie.
Wiceminister podkreślał, że dotychczas polskie spółki chemiczne były podmiotami małymi i nie miały na rynku szans w konfrontacji z dużymi firmami. - Jednym z najbardziej widocznych trendów na globalnym rynku jest koncentracja zdolności produkcyjnych - podkreślał. Jak dodał, w wyniku działań w latach 2010-2013 - czyli konsolidacji zakładów w Tarnowie, Puławach, Policach, Kozienicach i Kędzierzynie-Koźlu - w sektorze doszło do utworzenia grupy kapitałowej, "znaczącej na skalę polską i nie tylko".
Konsolidacja zmniejsza wrażliwość na cykle koniunkturalne, może podnieść wycenę całej grupy i zwiększyć obrót akcjami - podkreślał Baniak. Dodał też, że z powodu istotnej pozycji gazu w kosztach branży chemicznej i w wyniku spodziewanego wzrostu podaży gazu w kraju z powodu wzrostu jego wydobycia, wzrost wartości skonsolidowanego podmiotu może być jeszcze wyższy.
Baniak podkreślał też, że dzisiejsze zapisy statutowe dobrze chronią grupę, powstającą wokół Azotów Tarnów, przed wrogim przejęciem. Jak zaznaczył, tak długo, jak Skarb Państwa ma w grupie co najmniej jedną piątą głosów, prawo wykonywania głosów innych podmiotów jest ograniczone tym pułapem. Żaden z tych podmiotów nie może wykonywać więcej, niż jedną piątą głosów istniejących w spółce w dniu walnego zgromadzenia - wyjaśnił.
Wiceminister dodał, że dodatkową ochroną jest bariera kapitałowa w związku z oczekiwanym wzrostem kapitalizacji. Ewentualne przejęcie będzie wymagało zaangażowania większego kapitału - wyjaśnił Baniak.
Poinformował też, że w wyniku wymiany akcji Puław i Tarnowa pod koniec stycznia Skarb Państwa posiada łącznie nieco ponad 45 proc. akcji w kapitale zakładowym Azotów Tarnów. - W zawiązku z przekroczeniem progu 33 proc. udziału w Tarnowie Skarb Państwa ma ustawowy obowiązek, by w terminie trzech miesięcy od jego przekroczenia zejść poniżej progu 33 proc. lub ogłosić wezwanie następcze do progu 66 proc. Skarb Państwa ten obowiązek zrealizuje w określonym ustawowo terminie - oświadczył Baniak.