Trwa ładowanie...
d24sinw

Bank BPH

Najnowsze informacje
Bank BPH od 2016 roku zajmuje się jedynie obsługą kredytów hipotecznych East News

Bank hipoteczny działający na terenie Polski, który dawniej funkcjonował jako bank uniwersalny. Spółka została połączono z Alior Bankiem w 2016 roku.

Historia

Bank BPH, czyli Bank Przemysłowo-Handlowy, został założony w 1989 roku jako nowa jednostka bankowa wyodrębniona z Narodowego Banku Polskiego. Spółka zaczynała działalność jako bank uniwersalny, dopiero w 2016 roku w wyniku transformacji BPH stał się bankiem hipotecznym.

Duże znaczenie dla Banku BPH miała prywatyzacja w 1995 roku, po której zadebiutował on na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W latach 2001–2010 papiery wartościowe BPH w formie Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR) były notowane na giełdzie w Londynie (London Stock Exchange).

W 2001 roku BPH połączył się z bankiem PBK, powstał jeden z największych polskich banków uniwersalnych (trzeci pod względem sumy aktywów). Bank BPH PBK działał w tej postaci do 2007 roku, obsługując ponad dwa miliony klientów poprzez kilkaset oddziałów w całym kraju. Gdy banki zostały rozdzielone, większość aktywów BPH weszła w posiadanie Banku Pekao.

Mimo niekorzystnych skutków podziału BPH w 2008 roku pojawiła się dla spółki nowa szansa, ponieważ została ona wykupiona przez General Electric Company, jedno z największych globalnych przedsiębiorstw. W 2009 roku nastąpiła fuzja BPH z GE Money Bankiem, który również stanowił własność General Electic (GE). Kolejne zmiany w BPH zostały zainicjowane w 2016 roku, kiedy kapitał akcyjny stał się w całości własnością GE, a na początku listopada tego samego roku połączono wydzieloną część Banku BPH z Alior Bankiem.

Struktura i działalność

Bank BPH należał do grupy General Electric, amerykańskiej korporacji, która na polskim rynku działa też w takich branżach jak kosmetycznych, chemia i technologia przemysłowa, IT. Odkąd BPH połączono z Alior Bankiem, kontroluje on jedynie odnogę odpowiedzialną za usługi hipoteczne.

W ramach grupy kapitałowej BPH działa też BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (BPH TFI).

Po zakupie Banku BPH przez Alior Bank i fuzji operacyjnej z 27 marca 2017 roku większość usług BPH została przyjęta przez Alior, należą do nich: bankowość detaliczna i dla firm, działalność maklerska, inwestycyjna, oszczędnościowa i kredytowa. Bank BPH w dalszym ciągu odpowiada jedynie za kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych.

Główna siedziba prawna Banku BPH, jak również centrum informatyczne i operacyjne, mieści się przy ul płk. Jana Pałubickiego 2 w Gdańsku, natomiast centrala znajduje się w Warszawie.

Kierownictwo

W 2016 roku nowym prezesem Banku BPH został Grzegorz Jurczyk, w zarządzie znaleźli się też Małgorzata Romaniuk, Monika Godzińska i Paweł Bandurski. Na czele rady nadzorczej BPH stoi Wiesław Rozłucki.

Giełda

Bank BPH był obecny na GPW w Warszawie w latach 1995–2016, a na giełdzie londyńskiej (LSE) w latach 2001–2010. Akcje BPH zostały wycofane z giełdy warszawskiej 20 grudnia 2016 roku.

d24sinw
d24sinw
d24sinw
d24sinw