Trwa ładowanie...
d2c01i1

Bank BPH

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: Reporter

Bank hipoteczny działający na terenie Polski, który dawniej funkcjonował jako bank uniwersalny. Spółka została połączono z Alior Bankiem w 2016 roku.

Historia

Bank BPH, czyli Bank Przemysłowo-Handlowy, został założony w 1989 roku jako nowa jednostka bankowa wyodrębniona z Narodowego Banku Polskiego. Spółka zaczynała działalność jako bank uniwersalny, dopiero w 2016 roku w wyniku transformacji BPH stał się bankiem hipotecznym.

Duże znaczenie dla Banku BPH miała prywatyzacja w 1995 roku, po której zadebiutował on na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W latach 2001–2010 papiery wartościowe BPH w formie Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR) były notowane na giełdzie w Londynie (London Stock Exchange).

W 2001 roku BPH połączył się z bankiem PBK, powstał jeden z największych polskich banków uniwersalnych (trzeci pod względem sumy aktywów). Bank BPH PBK działał w tej postaci do 2007 roku, obsługując ponad dwa miliony klientów poprzez kilkaset oddziałów w całym kraju. Gdy banki zostały rozdzielone, większość aktywów BPH weszła w posiadanie Banku Pekao.

Mimo niekorzystnych skutków podziału BPH w 2008 roku pojawiła się dla spółki nowa szansa, ponieważ została ona wykupiona przez General Electric Company, jedno z największych globalnych przedsiębiorstw. W 2009 roku nastąpiła fuzja BPH z GE Money Bankiem, który również stanowił własność General Electic (GE). Kolejne zmiany w BPH zostały zainicjowane w 2016 roku, kiedy kapitał akcyjny stał się w całości własnością GE, a na początku listopada tego samego roku połączono wydzieloną część Banku BPH z Alior Bankiem.

Struktura i działalność

Bank BPH należał do grupy General Electric, amerykańskiej korporacji, która na polskim rynku działa też w takich branżach jak kosmetycznych, chemia i technologia przemysłowa, IT. Odkąd BPH połączono z Alior Bankiem, kontroluje on jedynie odnogę odpowiedzialną za usługi hipoteczne.

W ramach grupy kapitałowej BPH działa też BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (BPH TFI).

Po zakupie Banku BPH przez Alior Bank i fuzji operacyjnej z 27 marca 2017 roku większość usług BPH została przyjęta przez Alior, należą do nich: bankowość detaliczna i dla firm, działalność maklerska, inwestycyjna, oszczędnościowa i kredytowa. Bank BPH w dalszym ciągu odpowiada jedynie za kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych.

Główna siedziba prawna Banku BPH, jak również centrum informatyczne i operacyjne, mieści się przy ul płk. Jana Pałubickiego 2 w Gdańsku, natomiast centrala znajduje się w Warszawie.

Kierownictwo

W 2016 roku nowym prezesem Banku BPH został Grzegorz Jurczyk, w zarządzie znaleźli się też Małgorzata Romaniuk, Monika Godzińska i Paweł Bandurski. Na czele rady nadzorczej BPH stoi Wiesław Rozłucki.

Giełda

Bank BPH był obecny na GPW w Warszawie w latach 1995–2016, a na giełdzie londyńskiej (LSE) w latach 2001–2010. Akcje BPH zostały wycofane z giełdy warszawskiej 20 grudnia 2016 roku.

d2c01i1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c01i1
d2c01i1
d2c01i1
d2c01i1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj