Trwa ładowanie...
bz wbk

Banki podwyższają opłaty za konta. Tym razem duże zmiany w BZ WBK

Darmowe konta najwyraźniej odchodzą w Polsce do przeszłości. Chwalące się rekordowymi zyskami banki jednocześnie podwyższają klientom opłaty. Lub wprowadzają nowe.

Share
Banki podwyższają opłaty za konta. Tym razem duże zmiany w BZ WBK
Źródło: Thinkstockphotos
dp2u1e1

Niedawno o znaczących podwyżkach opłat informowały takie banki, jak Citi Handlowy, Alior czy jeszcze wcześniej PKO BP. Widać tu wyraźny trend do wprowadzania opłat za produkty wcześniej darmowe i zaostrzania warunków zwolnienia z opłaty za np. karty płatnicze. W tą tendencję wpisuje się także BZ WBK, który właśnie ogłosił, jakie podwyżki czekają jego klientów od lutego 2015 roku.

Zmianę warunków odczują zwłaszcza klienci korzystający z szeroko reklamowanego Konta Godnego Polecenia, które dotychczas było całkowicie darmowe. Karta Omni, wydawana dotąd do tego konta bezpłatnie, będzie kosztować 7 złotych miesięcznie, bez możliwości obniżenia tej opłaty. Klienci będą mogli jednak wymienić kartę na Visa Sol, płatną 4 złote miesięcznie, a bezpłatną pod warunkiem dokonania minimum 5 transakcji w miesiącu. Żeby nie było tak gorzko, klienci korzystający z karty Omni będą mogli cieszyć się ze zniesienia od 1 lutego opłat za korzystanie z obcych bankomatów.

dp2u1e1

W przypadku kart Visa Electron <30, Visa Electron Aktywni 50+ i Karty Mastercard Payback zmienią się warunki uprawniające do obniżenia opłaty za kartę. Aby spadła ona z 5 do 1 zł miesięcznie, trzeba będzie wykonać minimum 5 transakcji kartą zamiast jednej, jak jest obecnie.

Szczególnie mocno zmiany dotkną klientów korzystających z rachunków, które były w ofercie przejętego przez BZ WBK Kredytbanku. Opłata miesięczna za Ekstrakonto Profil Specjalny wzrośnie z 12 do 15 zł, za profil Aktywny z 20 do 26 zł, a za profil Ambitny z 30 do 36 złotych. Również Ekstrakonto S będzie znacznie droższe, gdyż opłata wzrośnie z 7,99 do 10 zł miesięcznie. Ma to zapewne zachęcić klientów do wybrania rachunków z obecnej oferty BZ WBK.

Osoby, które nadal korzystają z rachunku Avocado, dotychczas bezpłatnego przy wpływach powyżej 1000 złotych miesięcznie, muszą liczyć się z opłatą w wysokości 7 złotych miesięcznie, niezależnie od wpływów. Dotychczas klienci, którzy nie spełnili warunku minimalnego zasilenia konta płacili 3 złote miesięcznie. Wzrośnie też opłata za kartę z 3 do 5 złotych, ale będzie można jej uniknąć dokonując kartą transakcji na 500 złotych.

Zmiany dotkną też konta oszczędnościowe. Bank zamierza obniżyć ich oprocentowanie, co jest krokiem logicznym, biorąc pod uwagę spadek stóp procentowych. Rachunki te będą miały oprocentowanie od 0,75 proc. rocznie. Wzrosną jednak także koszty związane z korzystaniem z kont oszczędnościowych – druga wypłata z takiego konta będzie kosztowała 10 złotych (dotychczas 7 zł).

dp2u1e1

- Zmiany w opłatach są efektem dostosowania do obecnych warunków rynkowych. Bank Zachodni WBK wprowadzając zmiany w cenach wybranych produktów jednocześnie zaproponował klientom opłaty warunkowe ( np. 5 transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu zwalnia z opłaty za kartę Visa Sol), możliwość zmiany na produkt tańszy lub warunkowo płatny lub zaoferował dodatkowe korzyści np. dla użytkowników karty MasterCard Omni w ramach wprowadzonej opłaty udostępnił wszystkie bankomaty w kraju bez prowizji za wypłaty - poinformował Finanse.wp.pl Bank Zachodni w odpowiedzi na pytanie o powody podwyżki.

Można więc śmiało założyć, że podwyżki te są spowodowane malejącymi stopami procentowymi i obniżeniem stawek interchange, które to czynniki znacząco wpływają na dochody banków.

Po trzech kwartałach 2014 roku BZ WBK miał ponad 1,5 mld złotych zysku netto, co jest kwotą o ponad 14 procent wyższą niż rok wcześniej.

dp2u1e1

Podziel się opinią

Share
dp2u1e1
dp2u1e1