Trwa ładowanie...

Banki wyprzedzają decyzję RPP o stopach procentowych

Instytucje finansowe, oczekując, że Rada Polityki Pieniężnej przejdzie od słów do czynów, zaczynają obniżać odsetki od depozytów. Pole do cięć jest duże skoro trzymiesięczny WIBOR od lipcowego szczytu spadł już o 0,43 p.p.

Share
Banki wyprzedzają decyzję RPP o stopach procentowych
Źródło: Open Finance
d2gc2qg

Przeciętne oprocentowanie kwartalnej lokaty wynosi 4,78 proc. w skali roku i jest o 0,03 p.p. niższe niż miesiąc wcześniej. Półroczne depozyty dają zarobić 5,08 proc., czyli o 0,08 p.p. mniej. Na lokacie rocznej, po spadku o 0,19 p.p., klienci dostaną średnio 5,23 proc. Natomiast za depozyty dwuletnie banki płacą przeciętnie 4,79 proc. w skali roku (-0,06 p.p.). W stosunku do trzymiesięcznej stawki WIBOR, która spadła od lipcowego szczytu o 0,43 p.p., to wciąż zmiany niewielkie. Należy więc oczekiwać, że obniżki oprocentowania lokat dopiero się rozpoczynają. A sądząc chociażby po kontraktach na stopy procentowe, pole do cięcia odsetek przez banki będzie duże.

Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł Zdecydowanym liderem wśród lokat zakładanych na jeden miesiąc jest Idea Bank, który płaci 7,5 proc. w skali roku. Depozyt jest przeznaczony wyłącznie dla nowych klientów, a jego wysokość nie może przekroczyć 10 tys. zł. Najwięcej za lokaty kwartalne płaci z kolei Meritum Bank. Klienci, którzy zdecydują się założyć konto, mogą skorzystać z depozytu na 6,75 proc. w skali roku. Natomiast zwycięzcą rankingu depozytów półrocznych jest Alior Sync, który płaci 6,5 proc. Co prawda bank pozwala założyć dowolną liczbę lokat, ale ich łączne saldo nie może być wyższe niż 10 tys. zł.

Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Wśród depozytów rocznych wygrywa BGŻ Optima z polisolokatą, na której klient otrzymuje świadczenie z tytułu dożycia w wysokości 5,27 proc. – to tyle, ile daje zarobić lokata ze stawką 6,5 proc., bowiem polisolokaty zwolnione są z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Na depozycie dwuletnim najwięcej daje zarobić FM Bank (6,29 proc. w skali roku). Jednak oferowana lokata ma oprocentowanie zmienne, które będzie spadać wraz z postępującym spadkiem rynkowej stopy WIBOR 6M. Dlatego, choć jest to aktualnie najwyżej oprocentowana lokata, to prawdopodobnie lada moment straci ona na atrakcyjności. Decydując się na depozyt o tak długim terminie zapadalności, warto szukać wśród lokat ze stałym oprocentowaniem.

Michał Sadrak, Open Finance

d2gc2qg

Podziel się opinią

Share
d2gc2qg
d2gc2qg