Banknot o nominale 19 zł rozszedł się w kilka godzin. Teraz jest wyceniany na 250 zł
Kolekcjonerski banknot o nietypowym nominale 19 złotych jest już w obiegu. To nawiązanie do roku powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Polacy wykupili cały nakład 55 tys. sztuk w zaledwie kilka godzin.
Cena pojedynczego banknotu kolekcjonerskiego wyniosła 80 złotych. Cały ich nakład został wyprzedany, dlatego obecnie chętni mogą go wyłącznie odkupić ze sporą przebitką, gdyż nowi właściciele wyceniają go nawet na 250 złotych.
Banknotem możemy normalnie zapłacić w sklepie. Jest on kolejnym z serii "Niepodległa". Na banknocie umieszczono datę 25 stycznia 2019 roku – jest to nawiązanie do powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Na awersie widnieje wizerunek Ignacego Paderewskiego – pierwszego premiera okresu międzywojennego. Na rewersie natomiast widnieje wizerunek gmachu głównego PWPW. Znak wodny nawiązuje zaś do orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego po odzyskaniu niepodległości.
Zobacz także: Ta woda jest czarna i ma 14 tryliardów elektronów. "Ile to ma zer?"
Na awersie znajdziemy napis "Niepodległa" – odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego. Napis ten jest głównym logotypem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powstała 25 stycznia 1919 roku. Decyzję podjęła Rada Ministrów pod przewodnictwem Ignacego Paderewskiego. Nazywała się wtedy - Państwowe Zakłady Graficzne. W 1926 roku wybudowano nowy gmach, który do dzisiaj jest siedzibą PWPW. Podczas II wojny światowej, w gmachu działała konspiracyjna grupa złożona z pracowników PWPW, którzy produkowali banknoty i dokumenty dla Armii Krajowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl