Bankowość i finanse cyfrowe - nowy kierunek na Uniwersytecie Łódzkim

Innowacyjny kierunek kształcenia łączący finanse z technologiami cyfrowymi - bankowość i finanse cyfrowe - uruchomi od października Uniwersytet Łódzki. Program kształcenia powstał przy udziale firm partnerskich, których pracownicy będą też prowadzić niektóre zajęcia.

13.04.2015 12:45

W poniedziałek list intencyjny dot. współtworzenia nowego kierunku podpisali rektor UŁ, przedstawiciele firm partnerskich - Accenture i mBank - oraz prezydent Łodzi.

Zdaniem przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego współpraca z biznesem staje się integralną częścią rozwoju uczelni. Pozwala to określić oczekiwania pracodawców i zwiększyć atrakcyjność absolwentów na rynku pracy, a sektor bankowości cyfrowej należy do jednej z najszybciej rozwijających się branż w polskiej gospodarce.

Największym atutem kierunku ma być unikatowy, interdyscyplinarny program kształcenia łączący kwalifikacje z zakresu finansów z kompetencjami cyfrowymi.

"Praktyka dowodzi, że dzisiaj osoba, która się zna na finansach, która pracuje w tej sferze, po to, żeby była skuteczna w swoich działaniach musi jednocześnie posiąść na odpowiednim poziomie wiedzę i umiejętności informatyczne" - podkreślił rektor uczelni prof. Włodzimierz Nykiel.

Studia mają mieć profil praktyczny - dominować będą zajęcia kształcące praktyczne umiejętności. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez kadrę naukowo-dydaktyczną uczelni, jak i specjalistów z obu firm partnerskich. Na nowym kierunku studenci kształcić się będą z takich dziedzin jak: bankowość, finanse przedsiębiorstw, rynki i produkty finansowe, rachunkowość, analiza finansowa, gospodarka cyfrowa czy techniki informatyczne.

"Obie firmy wspólne z nami stworzyły program. Na starcie powiedzieli, jakich kompetencji oczekują od absolwentów i wspólnie układaliśmy plan studiów" - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Finansów na wydziale ekonomiczno-socjologicznym UŁ Monika Marcinkowska.

Od czwartego semestru w programie pojawiają się dwie specjalności: bankowość 3.0 oraz IT w finansach. Studenci będą mieli też możliwość odbycia w firmach partnerskich, ale także w innych wybranych firmach, trzymiesięcznych płatnych praktyk po drugim roku studiów.

Prezes Accenture Polska Jarosław Kroc przypomniał, że jego firma zatrudnia w Polsce 2,5 tys. osób, w tym ponad 400 w Łodzi i ma dalsze plany rozwojowe.

"Zależy nam na przeniesieniu tych oczekiwań, które pracodawcy posiadają w stosunku do studentów, na jak najwcześniejszy etap ich rozwoju. Tak, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej orientować się, co się dzieje w biznesie, jakie są oczekiwania w stosunku do ich umiejętności zarówno biznesowych jak i technologicznych" - zaznaczył Kroc.

Wiceprezes mBanku Cezary Kocik podkreślił, że następuje rozwój bankowości internetowej. "Ważna jest w tej chwili umiejętność rozumienia i zastosowania technologii przy konstrukcji zarówno produktów jak i serwisów bankowych" - dodał Kocik. mBank zatrudnia w Łodzi ponad 2 tys. osób.

Według twórców nowego kierunku jego absolwenci będą mogli znaleźć pracę w wielu obszarach gospodarki, m.in. w bankach, firmach konsultingowych czy podmiotach współpracujących z instytucjami finansowymi.

Trzyletnie stacjonarne studia licencjackie ruszyć mają od października tego roku. Na pierwszy rok uczelnia planuje przyjąć maksymalnie 100 osób.

Bankowość i finanse cyfrowe to kolejny innowacyjny kierunek na Uniwersytecie Łódzkim. Wcześniej na uczelni uruchomiono studia InfoGeoLog z kierunkami: informatyka, geoinformatyka i technologia informatyczna w logistyce oraz kierunek lingwistyka dla biznesu.(PAP)

szu/ mhr/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)