Trwa ładowanie...
14-12-2014 16:00

Barbara Hollender poleca filmowe DVD

W przypadku tych filmów trudno mówić o nowościach, ale warto czasem sięgnąć po klasykę, a tę proponuje w swojej świeżej ofercie firma Galapagos.

Barbara Hollender poleca filmowe DVDŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
d2n9tlr
d2n9tlr

Wybrałam z tych propozycji dwa filmy o kompletnie różnym charakterze. Pierwszy to wielki przebój wszech czasów, niestarzejące się „Przeminęło z wiatrem" Fleminga, drugi - „Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone jest arcydziełem w dziedzinie kina gangsterskiego. Trzeci z tytułów to już produkcja współczesna, ale sięgająca w przeszłość, po wielki romans Hollywoodu i wielkie gwiazdy czyli Elizabeth Taylor i Richarda Burtona.

Przeminęło z wiatrem, reż. Victor Fleming

Wyd. Galapagos

To jest fakt artystyczny graniczący z cudem: minęło właśnie 75 lat od premiery „Przeminęło z wiatrem", a ten film nadal można oglądać z wypiekami na twarzy. Całe pokolenia wychowały się na romansie z amerykańskiego Południa, śledziły losy Scarlett ? pięknej, zaborczej, upartej, egoistycznej i pazernej kobiety, która potrafiła być twarda i odważna, gdy życie i koleje losu tego wymagały, a miękła w obliczu miłości. Kochała się beznadziejnie w w dziwnym typie, odrzucając miłość silnego człowieka. W tle tego romansu wszechczasów były klimaty dekadencji, wojna secesyjna i świat, który umiera. O powieści Margaret Mitchell, perturbacjach produkcji „Przeminęło z wiatrem", kreacji Angielki Vivien Leigh, która idealnie pasowała do skóry O'Hary i fantastycznym Clarku Gable napisano już mnóstwo. Ale kiedy się „Przeminęło z wiatrem" ogląda, wszystko to staje się nieważne. Liczą się emocje, a te są równie silne jak 75 lat temu.

d2n9tlr

Dawno temu w Ameryce, reż. Sergio Leone

Wyd. Galapagos

Sergio Leone jest klasykiem, a jego „Dawno temu w Ameryce" to wzór kina gangsterskiego. Reżyser śledzi historię chłopaków, którzy zaprzyjaźnili się w dzieciństwie, w żydowskiej dzielnicy Nowego Jorku, w latach 20. minionego wieku, a jako dorośli mężczyźni stworzyli mafię. W okresie prohibicji dorobili się na nielegalnym handlu alkoholem i napadach rabunkowych, a potem zaplanowali śmiały napad na Bank Rezerwy Federalnej. I wreszcie jest rok 1968. Główny bohater musi skonfrontować się z przeszłością, zrobić życiowe podsumowania, ale też ma wciąż do załatwienia ważną sprawę. „Dawno temu w Ameryce" to niezwykle dramatyczna historia. Opowieść o przyjaźni, lojalności, zdradzie, moralności, poświęceniu. Czasem też o grze i potwornie trudnych wyborach, od których zależy życie człowieka. Znakomita rola Roberta DeNiro. Świetna muzyka Ennio Morricone. Teraz widzowie mogą obejrzeć film w rozszerzonej wersji reżyserskiej, dłuższej o 22 minuty. Na płytach znalazł się również fragment dokumentu „Dawno temu: Sergio Leone".

Burton i Taylor, reż. Richard Laxton

d2n9tlr

Wyd. Best Film

Poznali się na planie „Kleopatry", gdzie Elizabeth Taylor wcieliła się w egipską piękność (za niebotyczne na tamten czas honorarium miliona dolarów). Piękna aktorka zakochała się w Richardzie Burtonie od pierwszego wejrzenia. W 1964 roku pobrali się. W „Kto się boi Virginii Woolf" Taylor brawurowo zagrała u boku Burtona kobietę przeżywającą małżeński koszmar i w 1966 roku dostała swojego drugiego Oscara. Ale ich związek był pełen burz. Na oczach milionów wielbicieli para nieustannie rozchodziła się i schodziła, a taka huśtawka uczuć trwała do 1976 roku, gdy rozstali się ostatecznie. Akcja filmu „Burton i Taylor" toczy się siedem lat po ich drugim rozwodzie, w 1983 roku, gdy Liz i Richard wyruszyli na wspólne tournee ze sztuką Noela Cowarda „Życie prywatne". Znów na chwilę odżyło to wszystko, co ich zawsze łączyło, ale i to, co ich dzieliło: miłość i destrukcja. W rolach głównych wystąpili Helena Bonham-Carter i Dominik West.

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr