Barroso do polskich pracodawców: kryzys nie może odwracać uwagi od reform

Kryzys w niektórych państwach UE nie powinien odwracać uwagi od konieczności reform strukturalnych - zwrócił się w Warszawie do członków PKPP Lewiatan przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Podkreślał, że pomysły KE idą w tym kierunku, co postulaty biznesu.

Barroso podczas piątkowego spotkania z prywatnymi pracodawcami w warszawskim Centrum Nauki Kopernik podkreślał, że kryzys gospodarczy u niektórych członków UE nie powinien odciągać uwagi od konieczności wdrażania długookresowych reform strukturalnych, które - jak oceniał - pomogą w przyszłości zapobiec kryzysom.

- W tej chwili musimy działać na różnych frontach. Konsolidacja finansów jest oczywiście konieczna, ale jednocześnie musimy myśleć o perspektywicznych reformach strukturalnych, tak żeby nasze gospodarki stały się bardziej konkurencyjne i by mogły oprzeć się zewnętrznej presji - powiedział szef KE.

- Nasze spojrzenia na kwestię reform gospodarczych są bardzo podobne. Wasze postulaty poprawy warunków dla biznesu są zbieżne z krótko- i długookresowymi wyzwaniami gospodarczymi i regulacyjnymi, jakie KE zidentyfikowała i zawarła w strategii dla Europy do 2020 r. - mówił Barroso.

Mówiąc o strategii, szef Komisji stwierdził, że jest to długoterminowa "mapa drogowa wzrostu", zawierająca konkretne etapy i cele w kierunku tego, co nazwano solidną, inteligentną gospodarką. - Zadanie nie jest proste, ale można je osiągnąć, jeśli biznes i twórcy regulacji pójdą w tym kierunku. Pobudzanie wzrostu, rozwój biznesu jest kluczowym zadaniem dla KE - stwierdził.

Barroso zaznaczył, że aby pomóc we wdrażaniu reform na poziomie krajowym, KE przyjęła specyficzne dla każdego kraju członkowskiego rekomendacje i w ubiegłym tygodniu zostały one poparte przez Radę Europejską. - Dla Polski Komisja rekomenduje reformy emerytalne i edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków dla biznesu. Polska prezydencja daje szansę na terminową realizację naszego kalendarza i postęp w osiąganiu celów na 2020 r. - podkreślił.

Jego zdaniem konkurencja na jednolitym rynku to nieodłączna część strategii. Jako działania KE w tym kierunku wymienił zgłoszone propozycje uproszczenia ochrony patentowej czy uelastycznienia i uproszczenia zasad zamówień publicznych.

- Dążymy do umożliwienia wolnego przepływu usług, proponując odpowiednie standardy na poziomie UE, co ma zapewnić rozwój handlu elektronicznego w Unii, by w pełni rozwinąć jednolity cyfrowy rynek - powiedział Barroso, dodając, że wszystkie te inicjatywy usuwają przeszkody w prowadzeniu dużego i małego biznesu. - Poszukujemy możliwości upraszczania regulacji prawnych, bo biznes potrzebuje, by były proste, jasne, przejrzyste - zaznaczył.

Mówił też, że w przedstawionych w tym tygodniu propozycjach nowej wieloletniej perspektywy budżetowej Unii proponuje się "uwolnienie potencjału jednolitego rynku poprzez wyposażenie go w infrastrukturę, której potrzebuje". - Uważam, że jest to szczególnie ważne dla Polski, bo infrastruktura to źródło wzrostu i integracji i wierzę, że w Polsce będą bardzo duże inwestycje w tym sektorze. To również sposób na tworzenie miejsc pracy - powiedział. Dodał, że Komisja proponuje też zwiększenie europejskich wydatków na badania i innowacje.

Jak mówiła prezes Lewiatana Henryka Bochniarz, pracodawcy zaprezentowali priorytety polskiego biznesu dla polskiej prezydencji, bo to dla nich ważne wydarzenie.

- Prawdopodobnie nie jest zaskoczeniem, że na naszej liście priorytetów jednolity rynek jest na pierwszym miejscu. Dzisiaj oczywiście nie zdążymy porozmawiać o wszystkim, ale chciałabym, żeby moi koledzy zaprezentowali swoje stanowiska dotyczące większości spraw, które są dla nas ważne. Być może zawrzemy je w czymś w rodzaju białej księgi, którą wyślemy KE, by znała nasze stanowiska - podkreśliła Bochniarz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)