BBN: ekspercka dyskusja o wynikach SPBN (komunikat)

...

13.11.2012 | aktual.: 13.11.2012 10:38

13.11. Warszawa - BBN informuje:

W dniu 12 listopada br. w BBN odbyło się pierwsze spotkanie z ekspertami, zapoczątkowujące proces upowszechniania informacji o rezultatach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN), które 8 listopada br. zostały przyjęte przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Eksperci poparli główne wnioski Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, a zwłaszcza jego podstawowe przesłanie mówiące o konieczności budowy zintegrowanego systemu bezpieczeństwa. Dzisiaj bowiem bezpieczeństwo Polski jest wciąż jeszcze "bezpieczeństwem resortowym".

Spotkanie rozpoczęło się od informacji wprowadzającej szefa BBN ministra Stanisława Kozieja, który szczególną uwagę zwrócił na interesy narodowe i cele strategiczne w dziedzinie bezpieczeństwa opracowane przez zespół problemowy pod przewodnictwem pana dr. Janusza Onyszkiewicza. Szef BBN omówił również organizację SPBN, przedstawił syntetyczne wnioski oraz zapoznał uczestników z głównymi rekomendacjami.

Uczestnicy spotkania wypowiadając się o rezultatach Przeglądu zgłaszali jednocześnie konstruktywne wnioski dotyczące aspektów merytorycznych, jak i metodologiczno-organizacyjnych. Podkreślano szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego następujących elementów: sytuacji demograficznej, energetyki oraz kapitału społecznego. Dużo uwagi poświęcono prognozowaniu wewnętrznych i zewnętrznych warunków bezpieczeństwa państwa. Wskazywano na potrzebę integracji działań w dziedzinie bezpieczeństwa na szczeblu rządu. Podkreślano konieczność zwrócenia większej uwagi na wywiad i kontrwywiad. Wskazywano, że wciąż wiele jest do zrobienia w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym, mimo że dokonano wiele na tym polu. Ożywioną dyskusję wywołał dylemat dotyczący rozbudowy sił ekspedycyjnych i terytorialnych. Wyrażano poparcie dla konsolidacji sił zbrojnych oraz szkolnictwa wojskowego. Uznano za niezbędne zainicjowanie dyskusji w sprawie sposobu podejmowania decyzji dotyczących wyboru programów
modernizacyjnych sił zbrojnych.

Wśród aspektów metodologicznych poparto potrzebę ustanowienia zasady cyklicznego prowadzenia kolejnych strategicznych przeglądów bezpieczeństwa narodowego. Zasugerowano również rozważenie w kolejnych przeglądach odmiennego podejścia do cyklu strategicznego - poprzez metodę wykorzystywania najgorszych scenariuszy, tzw. worst-case scenarios.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
bezpieczeństwobbnrbn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)