Trwa ładowanie...
d19oeh3

BBN: polsko-niemieckie konsultacje na rzecz bezpieczeństwa (komunikat)

...

d19oeh3
d19oeh3

20.11. Warszawa - BBN informuje:

We wtorek 20 listopada br. na zaproszenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja z wizytą w Polsce przebywał sekretarz Federalnej Rady Bezpieczeństwa RFN gen. Erich Vad. Spotkanie wpisuje się w polsko-niemiecką współpracę w obszarze bezpieczeństwa, która ma szansę stać się istotnym motorem prac nad rozwojem i wzmocnieniem Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

W trakcie rozmów wskazano na konieczność kontynuowania i poszerzania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, który może być dobrym forum przygotowania stosownych projektów rozwiązań politycznych i strategicznych. Rozmówcy byli jednocześnie zgodni, ze wraz z pogłębieniem strategicznego dialogu następować powinna konkretyzacja współpracy poprzez realizację konkretnych projektów w dziedzinie współpracy wojskowej.

Przyznano, iż jednym z takich konkretnych projektów współpracy powinna być sprawa przygotowania nowej strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jednym z najważniejszych problemów, jakie powinny być rozstrzygnięte w nowej strategii, jest ustanowienie optymalnych mechanizmów współdziałania NATO i UE, co dzięki efektowi synergiczności zwiększyłoby skuteczność działania obu organizacji.

d19oeh3

Jest to szczególnie ważne w kontekście przygotowania spotkania Rady Europejskiej w 2013 r., które poświęcone będzie przyszłości unijnej polityki bezpieczeństwa. Szef BBN wskazał, że posiedzenie Rady Europejskiej powinno być tak przygotowane, aby można było na nim nie tylko przeprowadzić polityczną debatę, ale także podjąć praktyczne decyzje, co do przyszłej strategii bezpieczeństwa UE, nakreślającej strategiczne kierunki budowania bezpieczeństwa europejskiego.

W czasie obrad strona polska i niemiecka zgodziły się, że celem UE powinno być utrzymanie równowagi geograficznej w zaangażowaniu operacyjnym - zarówno w swoim wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie.

Szef BBN jak i sekretarz FRB RFN wymienili również poglądy na temat kierunku rozwoju NATO po zakończeniu operacji w Afganistanie. Szef BBN akcentował tutaj konieczność konsolidacji Sojuszu wokół jego podstawowej funkcji obronnej, co jest niezbędnym warunkiem łatwiejszego uzyskiwania konsensusu także w ewentualnym angażowaniu się NATO w operacje poza swoim terytorium.

Podczas rozmów omówiono również obecną sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym konflikt wokół Strefy Gazy, kryzys w Syrii i ryzyka związane z polityką Iranu.

d19oeh3

Minister Stanisław Koziej i gen. Erich Vad zapowiedzieli kontynuowanie współpracy w 2013 r. zarówno w formacie bilateralnym, jak i trójstronnym w ramach Trójkąta Weimarskiego. Najbliższą okazją do rozmów będzie planowane na początek 2013 r. spotkanie sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.

Współpraca w formule spotkań sekretarzy rad bezpieczeństwa państw grupy Trójkąta Weimarskiego, została zainicjowana 8 marca br. w Warszawie w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d19oeh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19oeh3