BBN: prezydenckie ordery dla żołnierzy wojsk specjalnych (komunikat)

...

10.12.2013 16:07

10.12. Warszawa - BBN informuje:

19 komandosów z GROM-u oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca odebrało w Pałacu Prezydenckim najwyższe odznaczenia wojskowe - Ordery Krzyża Wojskowego, nadane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Krzyże Komandorskie oraz Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego w imieniu prezydenta RP wręczał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz.

W uroczystości udział wziął szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł, który gratulował odznaczonym w imieniu ministra obrony narodowej, dowódca wojsk specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, dowódca jednostki wojskowej GROM płk Piotr Gąstał, dowódca jednostki wojskowej komandosów płk Wiesław Kukuła, a także członkowie kapituły orderu, na czele z gen. bryg. Andrzejem Reudowiczem.

Wśród wyróżnionych żołnierzy znaleźli m.in. się dwaj komandosi odznaczeni niedawno prestiżowym amerykańskim Meritorious Service Medal (Medalem za Chwalebną Służbę) nadawanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych za osiągnięcia w służbie podczas misji wojskowych.

Ze względu na specyfikę służby odznaczonych oraz wykonywanych przez nich zadań ceremonia odznaczeń odbyła się bez udziału mediów.

W ostatnich zmianach misji afgańskiej polscy komandosi operujący w ramach Zgrupowania Wojsk Specjalnych mogą poszczycić się bardzo wysoką efektywnością. Realizują ponad 60 proc. operacji o szczególnym znaczeniu wykonywanych przez PKW Afganistan. Dzięki tym działaniom udało się zapobiec wielu atakom na afgańską ludność i siły koalicji, w tym także na polskich żołnierzy służących w ramach PKW Afganistan.

Do ostatnich sukcesów można zaliczyć m.in. przeprowadzone wspólnie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa akcje pojmania Mully Saeeda Rahmana i Samiullahhaq'a Maulawiego Sahiba, będących na liście najbardziej poszukiwanych afgańskich terrorystów - JPEL (ang. Joint Prioritized Effects List). Wyeliminowano też zastępcę lokalnego komendanta rebeliantów w prowincji Ghazni Lal Mahammada - odpowiedzialnego za organizowanie ataków i zasadzek zarówno na ludność cywilną, jak i żołnierzy koalicji. Polscy komandosi przyczynili się także do uwolnienia afgańskiej parlamentarzystki Fariby Kakar, uprowadzonej przez talibów w sierpniu br.

W Afganistanie żołnierze wojsk specjalnych realizują również jeden z priorytetów misji ISAF, jakim jest szkolenie miejscowych sił bezpieczeństwa oraz wsparcie działań antyterrorystycznych. To właśnie szkoleni i wspierani przez polskich komandosów afgańcy funkcjonariusze sił specjalnych z policyjnych oddziałów PRC (ang. Provincial Response Company) i narodowej agencji bezpieczeństwa NDS (ang. National Directorate of Security) coraz częściej samodzielnie prowadzą skuteczne akcje przeciwko rebeliantom.

Dowódca operacji specjalnych Stanów Zjednoczonych Admirał Wiliam H. McRaven, w czasie ubiegłorocznej wizyty w Polsce za szczególnie ważne uznał właśnie sukcesy uzyskane przez polskie wojska specjalne w zakresie szkolenia pododdziałów afgańskich PRC i NDS.

Komandosi z wojsk specjalnych prowadzą działania operacyjne w ramach oddzielnego łańcucha dowodzenia stworzonego dla wszystkich sił specjalnych działających w misji ISAF. Niemniej jednak szereg operacji prowadzonych przez żołnierzy wojsk specjalnych było i jest wykonywanych na korzyść PKW i we współpracy z kontyngentem.

W składzie Zgrupowania Wojsk Specjalnych, oprócz żołnierzy GROM i JWK, znajdują się także komandosi z Jednostki Wojskowej Nil i oficerowie z Dowództwa Wojsk Specjalnych. W Afganistanie służą również żołnierze z Jednostki Wojskowej Formoza. Polscy komandosi obecni są na wszystkich poziomach łańcucha dowodzenia sił specjalnych misji ISAF. Obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Komponentu Operacji Specjalnych w Afganistanie (NATO Special Operations Component Command - Afghanistan, NSOCC-A) od stycznia pełni kmdr Dariusz Wichniarek - w kraju dowódca Formozy.

Doświadczenia uzyskiwane w afgańskiej misji procentują również w kraju m.in. w czasie licznych szkoleń i ćwiczeń. Pod koniec listopada br. zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenia sił specjalnych NATO pk. Cobra-13. Celem ćwiczeń była narodowa certyfikacja, zbudowanego na bazie DWS, Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component Command, SOCC) i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach misji sojuszniczej. Certyfikacja była ostatnim elementem na drodze do uzyskania przez Polskę statusu "państwa ramowego" w obszarze operacji specjalnych. Idea uzyskania zdolności do kierowania natowskimi operacjami specjalnymi zakłada, że możliwości, które osiągną nasi żołnierze, pozwolą Polsce podkreślić nie tylko swoją pozycję w NATO, ale bezpośrednio przełożą się na potencjał obronny naszego państwa. Dzięki temu będziemy zdolni dowodzić natowską operacją specjalną, niezależnie od rejonu działania, a więc także u nas w kraju.


Ustanowiony w 2006 r. Order Krzyża Wojskowego jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym w Polsce za czyny bojowe w czasie pokoju. Jest nagrodą za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa. Order dzieli się na trzy klasy: I - Krzyż Wielki; II - Krzyż Komandorski; III - Krzyż Kawalerski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
wojskobbnodznaczenia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także