Trwa ładowanie...
d1gjhd7

BBN: Sejmowy konsensus w sprawie finansowania modernizacyjnego (komunikat)

...

d1gjhd7
d1gjhd7

20.02. Warszawa - BBN informuje:

W Sejmie odbyło się drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy zapewniającej stabilne finansowanie programu budowy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Projekt poparty został przez wszystkie kluby parlamentarne. Posłowie nie zgłosili do niego poprawek. Głosowanie nad przyjęciem ustawy przez Sejm zaplanowane zostało na piątek 22 lutego br.

20 lutego br. podczas plenarnego posiedzenia Sejmu RP poseł Jadwiga Zakrzewska przedstawiła sprawozdanie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dotyczące prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. W trakcie dyskusji przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za zaproponowanymi w projekcie rozwiązaniami.

Reprezentujący podczas posiedzenia wnioskodawcę - Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej podziękował parlamentarzystom za w pełni merytoryczną pracę nad projektem oraz jego cenne uzupełnienia. Wyraził również przekonanie, że prace te będą konstruktywnym wkładem w umacnianie systemu bezpieczeństwa RP. Szef BBN podziękował też wszystkim siłom politycznym za rzeczową debatę oraz poparcie prezydenckiej inicjatywy.

d1gjhd7

S. Koziej podkreślił, że doskonalenie obrony powietrznej, w tym rozpoczęcie budowy zdolności systemu obrony przeciwrakietowej, jest priorytetem rozwoju sił zbrojnych w nadchodzącej dekadzie. Stwierdził również, że realizacja tego zadania zapewni konieczne zdolności obrony powietrznej naszym siłom zbrojnym oraz umożliwi pełne włączenie się Polski w system obrony przeciwrakietowej NATO.


Projekt ustawy zakłada, że:

  1. W latach 2014-2023 na sfinansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej przeznaczone zostaną nakłady w wysokości co najmniej sumy corocznych przyrostów budżetu państwa w części "obrona narodowa".
  1. Nakłady te nie będą mogły być niższe niż 20 proc. nakładów przeznaczanych w tym czasie na modernizację techniczną Sił Zbrojnych. 3. W realizacji projektu uwzględniony zostanie polski przemysłowy potencjał obronny.
d1gjhd7

Program wyposażenia Sił Zbrojnych RP w środki obrony przed rakietami, został uznany, jako priorytet w postanowieniu Prezydenta RP o głównych kierunkach rozwoju SZ RP i ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022 wydanym 8 listopada 2011 r.

Z uwagi na znaczenie oraz koszty programu, zdaniem prezydenta konieczne jest wprowadzenie zewnętrznego w stosunku do wojskowych procesów planistycznych mechanizmu konsekwentnego przekazywania środków finansowych na realizację programu.

W tym celu prezydent zaproponował nowelizację obowiązującej ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP z 25 maja 2001 r. poprzez wprowadzenie do niej mechanizmu wiążącego nakłady na wyposażenie Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej ze wzrostem Produktu Krajowego Brutto. W wyniku wprowadzenia proponowanych zmian, na obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą przeznaczane będą środki w wysokości co najmniej rocznego przyrostu budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (wynikające ze wzrostu PKB).

d1gjhd7

Projekt prezydenckiej nowelizacji został przesłany do Sejmu 24 września 2012 r. Skierowanie projektu poprzedzone zostało konsultacjami szefa BBN z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Tematowi temu poświęcone zostało również posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego 12 września 2012 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d1gjhd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjhd7