Trwa ładowanie...
d3bgobb
18-11-2015 18:00

BCC: wiele zapowiedzi w expose zgodnych z programem BCC

Business Centre Club pozytywnie ocenił program rządu premier Beaty Szydło przedstawiony w środowym expose. Z aprobatą została przyjęta zapowiedź 15 proc. CIT-u dla małych firm oraz działań na rzecz rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości.

d3bgobb
d3bgobb

"To było jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze expos,, nowego szefa rządu. Premier Szydło mówiła w miarę krótko i konkretnie, pokazała kierunki działań. Wiele z nich identyfikowało potrzeby i oczekiwania obywateli" - ocenił prezes BCC Marek Goliszewski w przekazanym PAP komentarzu.

Zdaniem Goliszewskiego z deklaracji premier powinni być zadowoleni przedsiębiorcy. Chodzi o zapowiedź 15 proc. CIT-u dla małych firm oraz działań na rzecz rozwoju gospodarczego, większy dostęp do niskooprocentowanych kredytów, wprowadzenie podwójnej amortyzacji, bardziej efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, ograniczenie biurokracji, zmniejszenie przewlekłości postępowań sądowych, ograniczenie antykonkurencyjnej szarej strefy, m.in. drogą poprawienia ściągalności podatku VAT, reforma administracji podatkowej - wyliczał prezes. Zwrócił też uwagę na od lat przedstawiany przez BCC postulat dotyczący odbudowy szkolnictwa zawodowego.

W podobnym tonie skomentował wystąpienie premier główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka. "Przyjmujemy z zadowoleniem i aprobatą generalne przesłanie, że priorytetem dla rządu będą działania na rzecz przyspieszenia rozwoju gospodarczego kraju, niedopuszczenia do tego, aby Polska stała się ofiarą tzw. pułapki średniego rozwoju" - napisał w komentarzu.

Zgodny z programem BCC jest też rządowy program pobudzenia przez sektor prywatny budownictwa mieszkaniowego typu czynszowego i bardziej czytelne reguły dotyczące zamówień publicznych.

d3bgobb

Według Gomułki najbardziej niepojąca jest zapowiedź szybkiej realizacji propozycji przedwyborczych zwiększających bardzo poważnie wydatki budżetowe i pomniejszających dochody budżetowe, bez uzależnienia tej realizacji od efektywności w uszczelnianiu systemu podatkowego. Stwarza to duże ryzyko znacznego przekroczenia deficytu sektora finansów publicznych ponad maksymalny unijny poziom 3 proc. PKB po roku 2016.

Ekonomista wskazuje, że premier zapowiadając m.in. powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie powiedziała nic o konsekwencji takiego kroku dla finansów publicznych i dla przyszłych emerytur, szczególnie emerytur kobiet.

Premier w expose przedstawiła kilka propozycji bez "wyraźnego programu realizacyjnego" - zaznaczył Gomułka. Nie było nic o uproszczeniu systemu podatkowego. Nie było również żadnych szczegółów w odniesieniu do dwóch nowych podatków: dla banków i sklepów wielkopowierzchniowych - ani co do wielkości tych podatków ani sposobu opodatkowania - dodał.

Rząd i jego zaplecze stają przed niezwykle trudnym zadaniem. (...) BCC życzy rządowi, aby apel "Razem damy radę" stał się rzeczywistością - napisał Goliszewski.

d3bgobb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgobb