Trwa ładowanie...
IAR
gaz

Będą uczyć naszych, jak zarobić na łupkach

Polska będzie się wzorować na Stanach Zjednoczonych przy opracowaniu prawa regulującego wydobycie gazu łupkowego. Podczas dorocznego spotkania polsko-amerykańskiej komisji gospodarczej w Waszyngtonie wiceminister gospodarki Marcin Korolec wystąpi do Amerykanów o pomoc w tej sprawie - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Będą uczyć naszych, jak zarobić na łupkach
Źródło: PAP/Adam Warżawa
d1a7elz

Jesienią do Stanów Zjednoczonych ma pojechać polska delegacja. Urzędnicy zapoznają się tam z zasadami ochrony środowiska, praw własności, wysokości odpłat za użytkowanie pól, regułami wspólnego wykorzystania infrastruktury przesyłowej przez różne firmy wydobywcze i innymi warunkami wydobycia gazu łupkowego.

Czołowe amerykańskie koncerny energetyczne jak ExxonMobil i Marathon Oil uzyskały już koncesje na eksploracje złóż w Polsce. Obejmują one pas biegnący od Pomorza Zachodniego po Bieszczady. Amerykanie chcą przeprowadzić tam wiele tysięcy próbnych wierceń, aby określić, gdzie znajdują się największe złoża. Zdaniem Amerykanów warunki w Polsce są porównywalne z tymi, jakie występują w największych złożach w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero za 2 - 3 lata Amerykanie ostatecznie podejmą decyzję, czy zaangażować miliony dolarów w Polsce. Przyjęcie rozwiązań prawnych podobnych do tych, jakie obowiązują za oceanem, powinno ich do tego zachęcić. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy o ochronie środowiska są w Stanach Zjednoczonych mniej restrykcyjne niż w UE.

d1a7elz

Podziel się opinią

Share
d1a7elz
d1a7elz