Trwa ładowanie...

Będzie akcyza na e-papierosy. Rząd zapowiada nowe przepisy

Ministerstwo Finansów szykuje się do opodatkowania coraz popularniejszych zamienników tradycyjnych papierosów. W wykazie prac legislacyjnych rządu można już znaleźć zapowiedź zmiany ustawy o podatku akcyzowym.

Share
Będzie akcyza na e-papierosy. Rząd zapowiada nowe przepisyŹródło: East News, fot: East News
d1w2p1a

Opodatkowany ma zostać zawierający nikotynę płyn do elektronicznych papierosów i tak zwane wyroby nowatorskie, które pojawiły się w Polsce od kwietnia tego roku. "Zawierają one tytoń, ale zgodnie z informacją producentów ich konsumpcja nie łączy się z typowym dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych procesem spalania" - czytamy w rządowym opisie. Tytoń jest w nich podgrzewany, a powstała w wyniku podgrzewania para jest inhalowana przez konsumenta.

Ministerstwo wyjaśnia, że trzeba je opodatkować, bo mają w sobie nikotynę i stosowane są jako zamienniki tradycyjnych papierosów. Ludzie rezygnują z papierosów i przechodzą na "liquidy", a to powoduje mniejsze wpływy do budżetu, na co rząd nie może sobie pozwolić.

Zobacz też, jak rząd uszczelnia ściągalność opłaty abonamentowej:

Poza tym, jak zauważa ministerstwo, wyroby te, podobnie jak tradycyjne papierosy czy alkohol, nie są zwykłymi towarami, tylko należą do kategorii używek.

Rozszerzenie akcyzy na te towary "powinno spowodować, że ciężary związane z płaceniem podatku akcyzowego będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także podmioty z branży ww. wyrobów substytucyjnych" - czytamy w stanowisku resortu finansów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1w2p1a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w2p1a
d1w2p1a