Będzie korzystny wykup mieszkań
Spółdzielcze mieszkania lokatorskie będzie można nadal tanio wykupować po Nowym Roku.
Spółdzielcze mieszkania lokatorskie będzie można nadal tanio wykupować po Nowym Roku.
Tak postanowił Sejm. Wczoraj uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jej autorem jest rząd, ale z jego propozycji niewiele zostało po poprawkach parlamentarzystów.
Uchwalona nowelizacja zawiera nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych. Mają one zastąpić dotychczasowe, które stracą ważność 30 grudnia. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. Uznał on za niekonstytucyjne przepisy dotyczące tego rodzaju wykupu.
Według nowelizacji posiadacz mieszkania lokatorskiego będzie mógł wykupić lokal, jeżeli spłaci kredyt, który zaciągnęła spółdzielnia na jego budowę, a także ewentualnie zaległości w opłatach za mieszkanie. Ma ciążyć ponadto na nim obowiązek spłaty kwoty będącej odpowiednikiem nominalnej wartości kredytu lub dotacji w części przypadającej na dany lokal (jeżeli spółdzielnia z nich korzystała).
W latach 60. - 90. ubiegłego wieku spółdzielnie budowały mieszkania lokatorskie za tanie państwowe kredyty. Spłatą części kredytu byli obciążeni spółdzielcy (w opłatach za mieszkanie), a część państwo spółdzielniom umarzało. Spółdzielnie zwracają jednak do budżetu umorzoną część, jeżeli członek wykupi mieszkanie. I tę kwotę musi mieszkaniec zapłacić spółdzielni - nie jest ona duża, jeżeli upłynęło już wiele lat od postawienia danego budynku. Szkopuł w tym, że świeżo uchwalony przepis jest bardzo podobny do tego, który zakwestionował Trybunał w grudniu ub.r.
Zwracało na to uwagę Biuro Legislacyjne Sejmu. Posłowie jednak nie przejęli się uwagami prawników i uchwalili przepis, o którym z góry wiadomo, że jest wadliwy, ale korzystny dla spółdzielców. Posłowie skreślili też uregulowanie, które proponował rząd. Mianowicie, by posiadacze własnościowych lokali wybudowanych w ostatnich 15 latach, zanim wykupią mieszkanie, spłacili kwotę będącą odpowiednikiem nominalnej wartości kredytu.
Posłowie zaakceptowali propozycję rządu, by wnioski o wykup złożone do 30 grudnia 2009 r. spółdzielnie rozpatrzyły na obecnych zasadach w pierwszym kwartale 2010 r.
Nowo uchwalone przepisy przewidujące, że koszty sądowe w obu instancjach (a nie, jak jest obecnie, tylko w pierwszej) będzie pokrywać spółdzielnia, a nie spółdzielca. Chodzi o koszty związane ze sprawą sądową, jaką wytoczył spółdzielni członek w związku z tym, że nie przenosi na niego własności lokalu, mimo że powinna to zrobić, bo nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Nowela trafi teraz do Senatu, następnie musi ją jeszcze podpisać prezydent RP.
Renata Krupa-Dąbrowska
Rzeczpospolita