Trwa ładowanie...

Będzie łatwiej o publiczne zbiórki pieniędzy

Już pojutrze kolejny, 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Istnieje szansa, że następny będzie łatwiej zorganizować od strony formalnej. Sejm pracuje bowiem nad zmianą ustawy o zbiórkach publicznych. Projekt jest po pierwszym czytaniu i pracach w komisjach.

Będzie łatwiej o publiczne zbiórki pieniędzyŹródło: Fotolia
d4iaizw

WOŚP wpisał się w świadomość Polaków, a jego działalność przynosi korzyści placówkom medycznym. Dla tak zorganizowanej i długoletniej akcji zdobycie odpowiednich zezwoleń nie jest dziś problemem. Jednak dla wielu mniejszych przedsięwzięć konieczność uzyskania zgody urzędników bywa sporym utrudnieniem.

Lokalnym przykładem może być organizowana od kilku lat w Krakowie „Akcja SOS - Uczelnie Schroniskom” - zbiórka wśród studentów i naukowców niezbędnego wyposażenia, karmy i pieniędzy na rzecz zwierząt w lokalnym schronisku. Akcja każdorazowo wymaga zgody rektorów uczelni oraz prezydenta miasta. Wyjście poza miasto wymagałoby zgody marszałka województwa, a przekroczenie granic województwa - konieczność ubiegania się o zgodę ministra administracji i cyfryzacji. Ale to ma się wkrótce zmienić.

- Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, już znajdująca się w Sejmie, zakłada, że organizacje pozarządowe nie będą musiały prosić o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, a jedynie będą zgłaszały to, że taką zbiórkę planują. W ciągu trzech dni po zgłoszeniu będą mogły rozpocząć zbiórkę publiczną. To duże ułatwienie dla organizacji, zdejmujące jednocześnie część obowiązków z urzędników - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Agata Tomaszewska, koordynator projektów z Forum Darczyńców.

d4iaizw

Tym bardziej że zgoda to decyzja arbitralna, co więcej pochłania dużo czasu, jak również pieniędzy z budżetu państwa na pracę urzędników analizujących wnioski i wydających odpowiednie decyzje. Nowy projekt pozostawia definicję zbiórek publicznych jako prowadzonych w przestrzeni publicznej, czyli dary zbierane w gotówce do puszek i w naturze. To kwesty prowadzone w domach i instytucjach. We wciąż obowiązujących przepisach problemem był fakt, że rozporządzenie włączało do ustawowej definicji zbiórki publicznej również przelewy na konto czy wszelkie wpłaty internetowe – zjawiska spoza sfery publicznej.

- Teraz mają nastąpić zmiany i będzie wiadomo, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną, że nie potrzebujemy dodatkowo zgłaszać takich wpłat, ponieważ są one kontrolowane przez system bankowy - tłumaczy Agata Tomaszewska.

Projekt nowelizacji ustawy przeszedł już etap pierwszego czytania i prace w komisjach. Choć do projektu zgłoszono wiele uwag, to, zdaniem Agaty Tomaszewskiej, cieszy się on poparciem wszystkich stron sceny politycznej i można mieć nadzieję na wejście nowych przepisów jeszcze w tym roku.

d4iaizw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iaizw