Trwa ładowanie...

Będzie prywatyzacja przez internet?

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się w poniedziałek propozycjami resortu skarbu, które pozwolą na sprzedaż akcji państwowych spółek przez internet - powiedział w piątek PAP minister skarbu Aleksander Grad.

Będzie prywatyzacja przez internet?Źródło: Jupiterimages
dns0msd
dns0msd

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się propozycjami resortu skarbu, które pozwolą na sprzedaż akcji państwowych spółek przez internet - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Chodzi o przygotowane przez MSP rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa. Ma ono umożliwić sprzedaż akcji w drodze aukcji elektronicznej.

_ Dzisiaj licytacje muszą odbywać się w obecności wielu osób. Przy odpowiednich systemach, którymi na przykład dysponuje Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, można to robić w sposób elektroniczny. Wiemy, że ten, kto licytuje, posiada autoryzację _ - powiedział Grad.

_ To jest po prostu wejście w nowe technologie bez konieczności inwestowania w jakiekolwiek systemy informatyczne _ - dodał.

dns0msd

"Można stwierdzić, że wprowadzenie aukcji elektronicznych otworzy nowy rozdział w procesie prywatyzacji. Pozwoli z jednej strony zwiększyć zainteresowanie prowadzonymi postępowaniami, a z drugiej ich jawność i przejrzystość" - czytamy w uzasadnieniu do projektowanych przepisów.

Aukcja elektroniczna ma być prowadzona przez powołaną przez ministra skarbu komisję. "To wymaga odpowiedniej technologii informatycznej, posiadającej odpowiednio wysoki poziom zabezpieczeń" - napisano w uzasadnieniu.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do 10 proc. udziałów.

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, znajduje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, m.in. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Agroma Kielce i Gliwicka Agencja Turystyczna, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP, jak STRADOM SA z Częstochowy, czy Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Szkół Cezas z Białegostoku.

dns0msd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dns0msd