Będzie wojna?
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Iran zagroził USA by nie wprowadzały swojego lotniskowca z powrotem w rejon zatoki perskiej. Stany Zjednoczone szybko odpowiedziały, iż nie zamierzają stosować się do gróźb Iranu i że tak agresywna polityka świadczy, iż nałożone sankcje doskwierają irańskiej gospodarce i kurs ten należy kontynuować.
Wydarzenia wokół zatoki perskiej zdominowały pierwszy tydzień nowego roku. Tymczasem dziś i jutro publikacje najważniejszych danych makro z USA.
OIL – czas spekulacji
Ceny ropy rozpoczęły rok od silnych wzrostów. Wczoraj baryłka gatunku Brent kosztowała nawet 113,90 USD, podczas gdy jeszcze w piątek oscylowała wokół 107 USD. Sytuacja na rynku ropy w zasadzie od roku jest mocno specyficzna. Pomimo zakończenia konfliktu w Libii i pogorszenia perspektyw makroekonomicznych inwestorzy finansowi utrzymują znaczącą długą ekspozycję na rynek ropy, przez co jej ceny nie obniżyły się wyraźnie, mimo iż np. metale przemysłowe wyraźnie straciły na wartości. Teraz gdy na horyzoncie rysuje się perspektywa zakłóceń po stronie podażowej, to zaangażowanie może jeszcze wzrosnąć. Do wzrostu cen ropy nie jest konieczny otwarty konflikt, choć w takim przypadku wzrost ten byłby naturalnie najsilniejszy. Samo wprowadzenie sankcji na import ropy przez USA i UE nie zmieniłoby drastycznie bilansu na globalnym rynku, gdyż większość irańskiej ropy trafia do Azji. Byłby to jednak dobry pretekst do próby przetestowania maksimów z ubiegłego roku (127 USD) w przypadku gatunku Brent, na który znów
wzrosłoby zapotrzebowanie. Od strony technicznej kluczowe w krótkim terminie poziomy to 116,44 USD i 120 USD.
Warto pamiętać, iż skutki ewentualnego konfliktu w zatoce (lub nawet sytuacji, w której do konfliktu ostatecznie nie dojdzie, ale w obawie przed nim ceny ropy przejściowo mocno wzrosną) nie ograniczą się do rynku ropy. Taki konflikt poprzez wzrost cen ropy byłby negatywny dla rynków akcji (indeksy w Europie i Azji z pewnością odnotowałyby nowe roczne minima), negatywny dla EURUSD (poprzez wzrost awersji do ryzyka i pogorszenie sytuacji w finansach publicznych krajów strefy) i prawdopodobnie pozytywny dla rynku złota (przynajmniej przejściowo). Takie wydarzenie z pewnością zmieniłoby scenariusze na właśnie rozpoczęty rok.
Natomiast należy też pamiętać, iż jest to póki co dyskontowanie ryzyk, gdyż na chwilę obecną rynek ropy jest dobrze zaopatrzony. W grudniu dostawy od krajów OPEC wzrosły do 3-letniego maksimum na poziomie 30,74 mbd, głównie dzięki wracającej ropie z Libii.
W kalendarzu – PMI w usługach, ADP i intensywny piątek
Dziś inwestorzy czekać będą przede wszystkim na raport ADP, który będzie przedsmakiem jutrzejszego raportu rządowego z rynku pracy. Apetyty są wyostrzone – konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 176 tys., więc o pozytywne zaskoczenie będzie trudniej niż w poprzednich miesiącach. Dane o 14.15, zaś 15 minut później tygodniowe dane z rynku pracy (konsensus 375 tys.). Dane o aktywności w usługach publikowane będą w Wielkiej Brytanii (10.30, konsensus 51,6 pkt.) oraz w USA (16.00, konsensus 53 pkt.). Indeks PMI publikowany będzie także w Kanadzie (16.00, konsensus 57,5 pkt.).
Warto pamiętać o tym, iż piątkowe święto w Polsce nie oznacza zamkniętych rynków finansowych. Wręcz przeciwnie, publikacja miesięcznego raportu o zatrudnieniu (14.30, konsensus +153 tys.) może być katalizatorem większego ruchu w notowaniach EURUSD, gdzie od początku tygodnia obserwujemy brak zdecydowania. Z ważniejszych publikacji w dniu jutrzejszym warto wskazać także inflację w Szwajcarii (9.15, -0,6% R/R).
dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.