Trwa ładowanie...
polska
02-03-2011 07:32

Będziemy liderem wśród dużych krajów Unii

Polska będzie w tym roku liderem wzrostu gospodarczego wśród największych krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej.

Będziemy liderem wśród dużych krajów UniiŹródło: Jupiterimages
d1zkxjb
d1zkxjb

Polska będzie w tym roku liderem wzrostu gospodarczego wśród największych krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej.

Bruksela apeluje jednak do polskiego rządu o oszczędności budżetowe.
KE opublikowała wczoraj nowe prognozy gospodarcze dla siedmiu największych państw UE. Polska wypada w niej najlepiej: produkt krajowy brutto ma w tym roku wzrosnąć o 4,1 proc. Za nami są Niemcy z prognozą na poziomie 2,4 proc.

– Tempo wzrostu gospodarczego będzie zróżnicowane – przyznał wczoraj Oli Rehn, unijny komisarz do spraw gospodarczych i monetarnych. Wśród największych unijnych krajów najgorzej jest w Hiszpanii, gdzie PKB ma wzrosnąć tylko o 0,8 proc.

W swojej prognozie KE przewiduje, że w Polsce wzrost gospodarczy będzie napędzany zarówno dużymi inwestycjami publicznymi, jak i prywatnymi, na które wskazują rekordowo dobre wskaźniki optymizmu wśród przedsiębiorców. Wzrost zatrudnienia i szybszy od oczekiwanego wzrost płac powinny napędzać popyt konsumpcyjny. To z kolei, razem z rosnącymi cenami surowców i produktów rolnych na świecie, wpłynie na inflację. Według KE wyniesie ona średniorocznie 3,3 proc., przy czym w pierwszej połowie roku będzie wyższa i przekroczy cel inflacyjny NBP wyznaczony na poziomie 3,5 proc.

d1zkxjb

Według wstępnych danych w ubiegłym roku PKB Polski urósł o 3,8 proc. Dziś GUS opublikuje wyniki za IV kw. 2010 r.

Wyliczenia dla Polski i sześciu innych krajów, które w sumie wytwarzają 80 proc. PKB całej UE, pozwalają już na konstruowanie prognoz dla całej Unii Europejskiej.

Zdaniem KE po oczekiwanym lekkim spowolnieniu w ostatnim kwartale 2010 r., teraz wzrost znów ulega przyspieszeniu. UE może skorzystać na lepszej sytuacji u swoich partnerów handlowych, ale zauważalne będzie przede wszystkim przesunięcie napędu wzrostu gospodarczego w kierunku popytu wewnętrznego. Widać to także z danych pokazujących ożywienie akcji kredytowej dla gospodarstw domowych.

Rozpędzająca się powoli gospodarka to dylemat dla Europejskiego Banku Centralnego. Według prognozy KE inflacja w tym roku w strefie euro wyniesie 2,2 proc. (w całej UE 2,5 proc.), co teoretycznie powinno przekonać EBC do podwyższenia stóp procentowych. Bo cel inflacyjny dla strefy euro to blisko, ale jednak poniżej 2 proc.

d1zkxjb

Jak przekonywał wczoraj Oli Rehn, silnych tendencji inflacyjnych w gospodarce nie widać, a ogólny wskaźnik jest napędzany niezależnym od polityki pieniężnej wzrostem cen surowców na świecie. – Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii – red.) pozostaje niska – zapewniał komisarz.

Polska, która jako jedyny kraj unijny uniknęła w ostatnich latach recesji i ciągle cieszy się relatywnie wysoką dynamiką wzrostu, jest jednak wytykana przez Brukselę za zbyt wolne obniżanie deficytu sektora finansów publicznych.

Komisja Europejska chciałaby, aby już teraz, czyli w roku wyborczym, rząd zaprezentował plan oszczędności, który pozwoli na zmniejszenie dziury w kasie państwa. Bo do tego zostaliśmy zobowiązani rekomendacjami Rady UE: deficyt musi zostać obniżony poniżej dopuszczalnego w UE poziomu 3 proc. PKB w 2012 roku.

d1zkxjb

Natomiast według dotychczasowych zapowiedzi rządu nasz deficyt miałby w przyszłym roku wynieść 6 proc. i spaść poniżej 3 proc. PKB dopiero w 2013 roku.

Dlatego w połowie stycznia komisarz Rehn wysłał list do polskiego rządu z prośbą o wyjaśnienia i przedstawienie programu oszczędnościowego. Na razie formalnej odpowiedzi ciągle nie dostał.

– Oczekuję formalnej odpowiedzi w najbliższym czasie, ale już otrzymałem wiele świeżych, istotnych informacji, by ocenić fiskalną i gospodarczą sytuację w Polsce – powiedział Rehn. I dodał, że w liście Polska powinna „potwierdzić znaczące środki, które obniżą jej deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB w przyszłym roku, co jest celem dla Polski w rekomendacjach Rady z 2009 roku”.

PARKIET
Anna Słojewska

d1zkxjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkxjb