Trwa ładowanie...
d2enuaw
14-01-2016 16:34

Belka: NBP opublikuje opinię RPP nt. projektu budżetu 2016 jutro o godz. 10:00

Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) sformułowała opinię na temat projektu budżetu na 2016 r. i opublikuje ją w piątek, 15 stycznia, o godz. 10:00, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka.

Share
d2enuaw

"Dzisiaj RPP sformułowała opinię na temat projektu budżetu na 2016 r. jutro o 10.00 pojawi się ona na naszej stronie. Chciałem powiedzieć, że ta opinia została zaakceptowana jednomyślnie i najogólniej mogę scharakteryzować jej podstawowe elementy w sposób następujący: budżet na 2016 r. nie zakłóca równowagi finansowej, natomiast ponieważ istotnym źródłem sfinansowania dodatkowych wydatków są dochody jednorazowe - chodzi o te częstotliwości [LTE] - to muszą się znaleźć na przyszłość nowe sposoby finansowania" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Dodał, że liczy m.in. na lepszą ściągalność VAT.

"Budżet na 2016 r. jest bezpieczny, ale dużo zależy od tego, jak będzie on realizowany, jak będą spływać podatki, jak będzie realizowany ten projekt wydatkowy 500+. Na dłuższą metę trudności, oczywiście, są i polityka pieniężna będzie musiała brać to pod uwagę" - podkreślił szef banku centralnego.

Według niego, gdyby okazało się, że trudności budżetu są duże, to należałoby zrewidować plany dotyczące ewentualnych obniżek stóp.

Pod koniec grudnia ub.r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2016, przewidujący, że deficyt wyniesie nie więcej niż 54,74 mld zł, zaś wzrost gospodarczy sięgnie 3,8%. Zgodnie z zapowiedziami, wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych prognozowany jest na poziomie ok. 2,8% PKB.

(ISBnews)

d2enuaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2enuaw
d2enuaw