Trwa ładowanie...
drksnyc
03-12-2014 17:03

Belka: Niepewność dot. gospodarki utrzymuje się, choć PKB w IV kw. blisko III kw

Warszawa, 03.12.2014 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utwierdziła się w przekonaniu co do istnienia niepewności dotyczącej perspektyw gospodarczych w sferze realnej, choć jednocześnie można się spodziewać, że wzrost PKB w IV kw. tego roku będzie zbliżony do wyniku za III kw., poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka.

drksnyc
drksnyc

"Jeżeli na poprzednim posiedzeniu Rada zwracała uwagę na niepewność dotycząca perspektyw gospodarczych w sferze realnej, to na pewno dzisiaj w tym przekonaniu do jakiegoś stopnia została utwierdzona. Pozostajemy przy naszej projekcji, która wskazuje na powolny wzrost wskaźnika CPI i powrót do dodatniego wskaźnika inflacji na początku przyszłego roku" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Przyznał, że nie możemy być pewni, czy w III kw. odnotowaliśmy "dołek", jeśli chodzi o wzrost PKB (wzrost wyniósł 3,3% r/r wobec 3,5% r/r w II kw. i 3,4% r/r w I kw. br.)

"Na pewno nie możemy być pewni. Nawiasem mówiąc, spodziewamy się, że PKB w IV kw. będzie rósł w tempie zbliżonym - może trochę niższym. To jest trochę wróżenie z fusów. Na pewno wiemy, że nie będzie to 2% ani 4%, ale o ile konkretnie r/r odnotujemy wzrost PKB - to na pewno z całą precyzją powiedzieć nie możemy" - wskazał szef banku centralnego.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (zgodnie z oczekiwaniami większości analityków).

drksnyc

RPP podtrzymała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni. "Jeśli napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej" - brzmi kluczowe zdanie w dzisiejszym komunikacie.

Miesiąc temu brzmiało ono: "Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje będą wskazywały na zwiększenie się ryzyka pogorszenia się perspektyw wzrostu gospodarczego"

Niemal wszyscy (15 z 16) z analityków ankietowanych przez agencję ISBnews oczekiwało utrzymania stóp procentowych bez zmian. Tylko jeden z ekonomistów spodziewał się obniżki w tym miesiącu. Jednocześnie analitycy są dość równo podzieleni na tych, którzy oczekują kolejnej obniżki w I kw. 2015 r. (w styczniu lub marcu) i na tych, którzy uważają cykl luzowania polityki pieniężnej za zakończony.

(ISBnews)

drksnyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drksnyc