Belka: stopy procentowe nie mogą być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie
Ultra niska polityka pieniężna największych banków centralnych rykoszetem uderza w takie kraje jak Polska - powiedział w środę prezes NBP Marek Belka. Dodał, że stopy procentowe nie mogą być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie.
Szef banku centralnego podczas swojego wystąpienia podczas środowej konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą wskazywał na politykę monetarną jaką prowadzą główne banki centralne na świecie, w tym Europejski Bank Centralny czy amerykańska Rezerwa federalna.
"Ultra niska polityka pieniężna, dla takich krajów jak Meksyk, Brazylia, Korea, ale także Polska, stanowi zagrożenie gwałtownych przypływów i odpływów kapitału, destabilizacji kursu waluty, praktycznie rzecz biorąc (...) uniemożliwia prowadzenie racjonalnej polityki pieniężnej" - mówił Belka.
Odniósł się jednocześnie do tego, jak w takiej sytuacji radzi sobie Rada Polityki Pieniężnej. "Stopa procentowa nie może być zbyt wysoka, dlatego, że wtedy różnica w oprocentowaniu między nami a najbliższym naszym wielkim sąsiadem, jakim jest strefa euro, spowodowałaby, że Polska byłaby obiektem napływu kapitału krótkoterminowego, głównie na rynku rządowych papierów wartościowych. Co za tym idzie, złoty by się wzmacniał, czego byśmy nie chcieli" - mówił szef NBP.
"Chcielibyśmy, a zwłaszcza minister finansów Mateusz Szczurek, by oprocentowanie polskich obligacji było bardzo niskie. Jeżeli byśmy dopuścili do tego, żeby na tym rynku powstała bańka spekulacyjna, to ta bańka zawsze pęknie" - stwierdził.
"W pewnym momencie, tak jak szybko spada oprocentowanie polskich papierów wartościowych, tak samo szybko mogłoby później to oprocentowanie rosnąć. Czyli my w naszej polityce pieniężnej patrzymy uważnie, żeby taka bańka spekulacyjna na rynku papierów wartościowych, w ogóle na rynku aktywów, nie występowała" - dodał.
Jak wskazywał Belka, jeśli z kolei mamy do czynienia ze zbyt niskimi stopami procentowymi, to "musimy liczyć się z takimi samymi zjawiskami, z jakimi mamy do czynienia na rynku światowym". "To znaczy z pogonią za zyskiem, z pogonią za wyższymi stopami zwrotu" - podkreślał.
Jak podkreślał, w sytuacji bardzo niskich stóp procentowych ludzie zachowują się mniej roztropnie. "Oprocentowanie depozytów jest bardzo niskie i wtedy szuka się jakichś cudownych rozwiązań, typu Amber Gold" - mówił Belka.
"My umiemy prowadzić ostrożną politykę makroostrożnościową, ograniczać powstawanie baniek spekulacyjnych" - skwitował Belka.
W środę Rada Polityki Pieniężnej poinformuje o swojej decyzji dotyczącej poziomu stóp procentowych. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 2 proc.