Bez emocji

Po ustaleniach południowokoreańskiego szczytu G20 poniedziałek przyniósł spokojne wzrosty indeksów w Europie.

Po ustaleniach południowokoreańskiego szczytu G20 poniedziałek przyniósł spokojne wzrosty indeksów w Europie.

Co prawda przywódcy światowych mocarstw ustalili wspólnie, by nie wspierać działań mających na celu osłabianie swoich walut, jednak wiadomo, że deklaracje te mogą okazać się bez pokrycia na przykład w przypadku USA i Japonii. Niemniej to rynek powinien ich zdaniem decydować o kursach wymiany międzynarodowej. W efekcie słabnące napięcie na rynkach osłabiło dolara, podniosło ceny surowców i poprawiło klimat inwestycyjny. GPW już na otwarciu zanotowała wyższe poziomy i choć później okazały się one nie do utrzymania to konsolidacja przebiegała po dodatniej stronie skali. Brak impulsów tradycyjnie przyniósł nieco marazmu w środkowej części handlu i dopiero rozpoczęte dodatnio notowania za oceanem nieznacznie zwiększyły ruch w naszych karnetach. Lepsza od oczekiwań sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym wsparła nieśmiały popyt jednak fixing na zamknięciu przyniósł rozczarowanie i cofnięcie indeksów. Ostatecznie WIG zyskał 0,28 procent, zaś WIG20 zakończył sesję na poziomie piątkowego zamknięcia.

Notowania dużych spółek zdominowała dobra postawa KGHM, który obok wsparcia surowca otrzymał pomoc w postaci pozytywnej rekomendacji jednego z czołowych globalnych banków inwestycyjnych, rekomendujących kupno surowcowej spółki z ceną docelową 170,83 złotego. Podobnie podwyższenie rekomendacji do „kupuj” przez inny zagraniczny podmiot pomogło dzisiaj notowaniom PGNiG, którego kurs próbuje przebijać lokalne minima, zbliżając się do tegorocznych maksimów. Również rekomendacja, tym razem krajowa, nakazująca kupno Tauronu z celem 7,6 złotego wybiła notowania energetycznej spółki po okresie konsolidacji do nowych szczytów. Klimat wokół innej spółki giełdowej, Enei, podgrzały doniesienia prasowe o możliwym ogłoszeniu wezwania na 100 procent akcji po potencjalnym zakupie 51 procent akcji polskiej spółki przez francuski GDF Suez.

Na szerszym rynku spekulacyjne wzrosty objęły ponownie akcje Wasko, którym wciąż interesuje się większy kapitał po zapowiedziach władz spółki co do wyraźnej poprawy tegorocznych wyników, będących m.in. konsekwencją podpisanych rekordowych wartościowo umów. Również dwucyfrowo odbił kurs IZNS Iława, który wybronił istotne techniczne wsparcie na poziomie 2,13 złotego, którego test był konsekwencją trwającego od początku roku trendu spadkowego. Ponadto pozytywne zachowanie cechowało zachowaniem m.in. MCI, DGA i Monnari, gdzie w przypadku tej ostatniej sąd zatwierdził w piątek układ z wierzycielami.

Przebieg sesji nie pozwala na wyciągnięcie bardziej precyzyjnych wniosków co do kierunku rynku, który jak na razie nie może się zdecydować na bardziej jednoznaczne zachowanie. Po przecenie z początku ubiegłego tygodnia jego końcówka przyniosła próbę odreagowania. Dzisiaj przy niższych obrotach barometry falowały w dodatniej strefie w rytm rynków zachodnioeuropejskich. Rozpoczynający się jutro sezon publikacji wyników, który rozpoczną TVN i Millennium, może stanowić wewnętrzne źródło bodźców dla naszego parkietu do zwiększenia zmienności i tym samym obrania oczekiwanego przez inwestorów kierunku.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)