Trwa ładowanie...

Bez obaw, to nie fałszywki. Ponad milion nowych pięciozłotówek trafi do obiegu

NBP poinformował o wypuszczeniu nowych monet o nominałach 5 i 10 zł. Tych pierwszych może trafić na rynek nawet 1,2 mln. Obie związane są z obchodzonymi rocznicami.

Share
Bez obaw, to nie fałszywki. Ponad milion nowych pięciozłotówek trafi do obieguŹródło: NBP, fot: mat. prasowe
dni5vwh

15 listopada 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety: Centralny Okręg Przemysłowy z serii „Odkryj Polskę” i 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego.

Awers pierwszej z nich, o nominale 5 zł, zaprojektowała Dobrochna Surajewska, a autorem rewersu jest Grzegorz Pfeifer. Na rewersie znajdują się:

  • wizerunek budynku - siedziba dyrekcji naczelnej Zakładów Południowych (pierwotna nazwa Huty Stalowa Wola) - zaprojektowany w stylu art déco;
  • szedowy dach hali produkcyjnej Zakładów Tele- i Radiotechnicznych w Poniatowej;
  • kominy fabryczne oraz motyw graficzny zaczerpnięty z klatki schodowej bloku na osiedlu mieszkaniowym pracowników PZL w Mielcu, również inwestycji copowskiej.
Źródło: NBP

Moneta została wyemitowana w tzw. standardzie obiegowym. To oznacza, że można będzie na nią natrafić podczas zakupów, bo nakład wyniesie nawet 1,2 mln sztuk.

Zobacz także: Jak dawać napiwki

Druga z monet, o nominale 10 zł, nie będzie dostępna masowo. Nakład to maksymalnie 15 tys. sztuk. Zaprojektował ją Tadeusz Tchórzewski. Zdjęcia wykorzystane do zaprojektowania pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

dni5vwh

Na awersie monety 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego widnieje scena przysięgi Armii Polskiej we Francji, natomiast na jej rewersie zamieszczono fragment zdjęcia portretowego Komitetu z prezesem Romanem Dmowskim siedzącym w środku (w pierwszym rzędzie).

Źródło: NBP
dni5vwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dni5vwh
dni5vwh