Trwa ładowanie...

Bez tego nie wyjeżdżaj na zagraniczne wakacje. NFZ zachęca do wyrobienia darmowej karty

Jeśli wyjeżdżamy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, warto, abyśmy wyrobili sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do sięgnięcia po EKUZ, która jest darmowa, a która w razie choroby na wakacjach może nas uchronić przed dużymi kosztami leczenia za granicą.

EKUZ jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. Warto ją mieć ze sobą, gdy jedziemy na wakacje EKUZ jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. Warto ją mieć ze sobą, gdy jedziemy na wakacje Źródło: Adobe Stock, fot: Kavalenkava
dwcup4u
dwcup4u

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, do którego należą też Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

EKUZ nie musi oznaczać bezpłatnego leczenia

Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne, za to karta ta może nam oszczędzić wielu kosztów podczas pobytu za granicą. "W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia we wtorkowym komunikacie. I tłumaczy, że osoba, która ma EKUZ, skorzysta z pomocy medycznej na identycznych prawach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego ta osoba podróżuje.

Nie zawsze oznacza to jednak, że za wizytę u lekarza czy w szpitalu nie zapłacimy zupełnie nic. Zakres finansowanych w ramach EKUZ rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach, ale dzięki karcie pacjent ma prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Jeśli w danym państwie pacjent pokrywa część kosztów za wizytę u lekarza, to także dla nas będzie ona częściowo odpłatna. Warto więc dodatkowo komercyjnie ubezpieczyć się od kosztów leczenia za granicą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Podwyżka pensji minimalnej. "To tylko napędzi wzrost inflacji"

EKUZ przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce. Mogą otrzymać ją też niektóre osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do 18 lat, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

Jak wyrobić EKUZ

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, przez Internetowe Konto Pacjenta, pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ i pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.

dwcup4u

Kartę od ręki można wyrobić w oddziale lub delegaturze NFZ po wypełnieniu wniosku. W ostatnich latach mocno wydłużona została ważność takich kart. Zatrudnieni albo prowadzący działalność gospodarczą dostaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na 3 lata. Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia 18. roku życia. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn, będzie ważna 20 lat. W 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ponad 1,7 mln kart EKUZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwcup4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwcup4u