Trwa ładowanie...

Bez tych umiejętności nie warto wysyłać CV?

Pracodawcy coraz bardziej cenią sobie zdolności interpersonalne. Jakich jeszcze kompetencji poszukują u potencjalnych pracowników?

Bez tych umiejętności nie warto wysyłać CV?Źródło: © Dan Race - Fotolia.com
d4a9fvt
d4a9fvt

Pracodawcy coraz bardziej cenią sobie zdolności interpersonalne. Jakich jeszcze kompetencji poszukują u potencjalnych pracowników?

Jak wynika z badania „Bilans Kapitału ludzkiego", przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, wśród kompetencji najbardziej pożądanych przez pracodawców można wyodrębnić trzy kluczowe grupy umiejętności: związane z samoorganizacją, komunikacją interpersonalną i kompetencjami zawodowymi.

Z kolei wynik analizy „Kompetencje przyszłości. Badanie pracodawców, w zawodach kluczowych z punktu widzenia realizacji strategii EUROPA 2020 - EDYCJA 2013” potwierdził zapotrzebowanie pracodawców na kompetencje miękkie pracowników. Zwrócono w nim uwagę na znaczący deficyt tych cech wśród pracowników z branży IT i finansowej. Znaczenie kompetencji miękkich potwierdza również badanie Szkoły Głównej handlowej w Warszawie „Pracodawcy o poszukiwanych kompetencjach i kwalifikacjach absolwentów uczelni”. Większość firm biorących udział w badaniu – aż 32 proc. potwierdziło, że kompetencje osobowe i interpersonalne są najważniejszym kryterium stosowanym przez nie przy zatrudnianiu absolwentów. Spośród ponad trzydziestu umiejętności wymienionych w rankingu, najwyżej punktowane były głównie kompetencje miękkie. W pierwszej piątce znalazły się kolejno: efektywna komunikacja – na pierwszym miejscu, dalej znajomość języków obcych, otwartość na uczenie się i rozwój, zaangażowanie i umiejętność pracy w zespole.

d4a9fvt

Specjaliści od HR wskazują jednak, że trudno wyodrębnić kilka kluczowych kompetencji dla wszystkich grup zawodowych, bo w każdej z nich oczekuje się innych umiejętności. - Trudno wskazać na jeden uniwersalny zestaw kompetencji, które zagwarantują nam znalezienie pracy – mówi Barbara Ryguła, specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup: - Każda firma, branża czy stanowisko wymaga innych umiejętności, wiedzy czy doświadczeń. O stworzenie uniwersalnego zestawu kompetencji można by się pokusić w przypadku poszczególnych stanowisk, chociaż i tutaj z pewnością są spore rozbieżności w przypadku różnych pracodawców – dodaje.

Zauważa jednak, że można wskazać na grupy kompetencji, których pracodawcy dosyć często poszukują. - Pierwszą z nich są zdecydowanie umiejętności techniczne. Kandydatów z określonymi umiejętnościami i wiedzą techniczną poszukuje większość pracodawców, ponieważ na dzisiejszym rynku pracy cały czas jest ich ograniczona ilość – wyjaśnia ekspert HR.

- Drugą, równie często poszukiwaną grupą kompetencji, są kompetencje językowe – mówi Barbara Ryguła. - Znajomość języków obcych jest często kluczowa w procesach rekrutacji. Część firm zapewnia swoim pracownikom szkolenia z innych obszarów, o ile posiadają oni rozwinięte na odpowiednim poziomie kompetencje językowe – tłumaczy.

W trzecim zestawie ekspert HR wymienia poszukiwane przez pracodawców umiejętności interpersonalne. - Informacje o posiadaniu takich atutów nieco trudniej przekazać potencjalnemu pracodawcy tylko za pomocą CV, bo przykładowo komunikatywność najłatwiej zweryfikować w trakcie bezpośredniej rozmowy. Ale już posiadanie umiejętności organizacyjnych na wysokim poziomie możemy podeprzeć przykładem zorganizowanego przez nas z sukcesem projektu w innej pracy czy na studiach – wyjaśnia.

d4a9fvt

Specjaliści od rekrutacji zwracają uwagę, że pisząc CV, dobrze jest wyeksponować w pierwszej kolejności ten zestaw cech, który jest najistotniejszy dla stanowiska, o które się ubiegamy. Jednak zdolności interpersonalne i znajomość języków obcych zdają się być dziś potrzebne niemal w każdej branży. Nawet na samodzielnym stanowisku, niejednokrotnie współpracujemy z zespołem, a wzrost inwestycji zagranicznych firm w Polsce wymusza potrzebę komunikacji w językach obcych.

MD, AS, WP.PL

d4a9fvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a9fvt