Bezpieczeństwo gospodarcze w ostatnich 3 miesiącach wzrosło o ponad 100 proc. - InfoMonitor

04.02. Warszawa (PAP) - W odczuciu przedsiębiorców w ostatnich 3 miesiącach bezpieczeństwo gospodarcze wzrosło o ponad 100 proc. z poziomu 7,28 pkt do 14,89 pkt - wynika z raportu...

04.02.2010 | aktual.: 04.02.2010 12:23

04.02. Warszawa (PAP) - W odczuciu przedsiębiorców w ostatnich 3 miesiącach bezpieczeństwo gospodarcze wzrosło o ponad 100 proc. z poziomu 7,28 pkt do 14,89 pkt - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Zdaniem wiceprezesa InfoMonitora Marcina Ledworowskiego rozpoczął się już pozytywny trend i wskaźnik BIG w kolejnym badaniu za 3 miesiące powinien dalej rosnąć.

Ze styczniowego badania wynika, że wskaźnik bezpieczeństwa gospodarczego urósł we wszystkich grupach przedsiębiorców - wśród przedsiębiorców indywidualnych zwiększył się on o 11,84 pkt, wśród dostawców usług finansowych wzrósł o 8,97 pkt, zaś wśród dostawców usług masowych o 3,32 pkt.

"Wskaźnik urósł 2. raz z rzędu. Widać, że rozpoczął się już pozytywny trend i przedsiębiorcy zaczynają pozytywnie patrzeć na sytuację w gospodarce. W następnych badaniu, które przeprowadzimy za 3 miesiące, można spodziewać się dalszego wzrostu wskaźnika" - powiedział PAP Marcin Ledworowski, wiceprezes InfoMonitora.

"Wzrost wartości wskaźnika BIG w ciągu ostatniego kwartału wyniósł rekordowe ponad 100 proc. Jest to największy przyrost odnotowany przez InfoMonitor od 2007 roku, odkąd realizowane jest badanie" - dodał Ledworowski.

Z badania wynika, że co piąta polska firma (19 proc.) przyznaje się do własnych problemów z terminowym regulowaniem należności.

"W największym stopniu ten problem dotyczy przedsiębiorców indywidualnych, wśród których aż 30 proc. deklaruje zaleganie z płatnościami. Warto jednak podkreślić, że pomimo kryzysu finansowego, 79 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje terminowe wypełnianie należności finansowych. U znacznej większości przedsiębiorców (69 proc.) zadłużenie wobec innych podmiotów, w ciągu ostatniego kwartału, pozostało na tym samym poziomie, a u 14 proc. zmalało" - napisano w komentarzu do badania.

Co trzeci badany przedsiębiorca (33 proc.) ocenia, że problemy z wyegzekwowaniem należności hamują rozwój jego firmy.

"Ponad połowa przedsiębiorców (53 proc.) negatywnie lub bardzo negatywnie ocenia możliwości odzyskiwania długów zapisane w regulacjach prawnych. W tej grupie przeważają dostawcy usług finansowych, wśród których aż 60 proc. negatywnie ocenia obecny stan prawny" - napisano. (PAP)

nik/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansedługstatystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)