Trwa ładowanie...
dhhptzr

"Bezpłatna edukacja". Matka pokazała paragon za podręczniki

Komplet podręczników do szkoły średniej potrafi kosztować ok. 1 tys. złotych. "Jak to się ma do 300 plus na wyprawkę?" - pytają oburzeni rodzice i publikują w sieci zdjęcia paragonów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie 1 tys. złotych trzeba zapłacić za podręczniki do liceów.
Prawie 1 tys. złotych trzeba zapłacić za podręczniki do liceów. (WP.PL)
dhhptzr

"Dobra zmiana po reformie edukacji. Nie narzekajcie, macie 500+, 300+ i najlepszy z najlepszych rządów" - pisze mama licealisty i publikuje w mediach społecznościowych zdjęcie paragonu.

924 złote. Na liście zakupów, poza jedną okładką na zeszyt, same podręczniki. Informatyka, zakres podstawowy - 54 złote, WOS - 47 złotych, podręcznik do chemii - 53 złote, do tego zbiór zadań - 44 złote.

Pod opublikowanym zdjęciem szybko pojawiły się komentarze innych rodziców. Okazuje się, że 1 tys. złotych na komplet podręczników to standard.

dhhptzr

Obejrzyj: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

"Każda książka kosztuje ponad 40 zł" - pisze matka licealisty. "U mnie Ponad 1000 x 2 dzieci" - dodaje druga.

"Brakuje mi 5 książek (w tym 2 do języków), a już zapłaciłam 740 zł" - informuje kolejna kobieta, jej syn jest uczniem pierwszej klasy liceum.

dhhptzr

Rodzice żalą się na to, że dodatek na szkolną wyprawkę, czyli rządowe "300 +" nie wystarcza im nawet na 1/3 kompletu podręczników.

"300 zł nie wystarczyło nawet na 2 książki. Jedna książka do programowania kosztuje ok. 160 zł, a potrzebuje ich 3. O innych przedmiotach nie wspomnę - pisze matka ucznia pierwszej klasy technikum.

Konieczność kupna komplety nowych podręczników może być dla rodziców uczniów szkół średnich szokiem. Tym większym, że od kilku lat w szkołach podstawowych obowiązują bezpłatne podręczniki, raz na 3 lata kupowane z rządowej dotacji.

Przed niedawną reformą dotacje na podręczniki dostawały szkoły podstawowe i gimnazja. Po reformie, na bezpłatne książki mogą liczyć podstawówki. Uczniowie szkół średnich muszą za podręczniki płacić sami. Jak widać, niemało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhhptzr

Podziel się opinią

Share
dhhptzr
dhhptzr