Trwa ładowanie...

Bezrobocie rekordowo niskie. Maląg: potrzebne ręce do pracy

- Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, dlatego wprowadzamy rozwiązania związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. "Potrzebujemy rąk do pracy" - przyznała szefowa resortu rodzinyBezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. "Potrzebujemy rąk do pracy" - przyznała szefowa resortu rodzinyŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2dknbs
d2dknbs

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Według MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju. Takich danych nie było od 32 lat.

Praca sezonowa obniża bezrobocie

Szefowa MRiPS podkreśliła, że stopa bezrobocia jest teraz na rekordowym poziomie – najniższym od 32 lat. - Mamy 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią – wskazała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Zwróciła uwagę, że na niski poziom bezrobocia wpływają m.in. trwające w sezonie letnim prace sezonowe. - W miesiącach jesiennych można spodziewać się wzrostu bezrobocia, ale sytuacja jest stabilna – oceniła minister.

d2dknbs

Wskazała, że polski rynek pracy jest dziś uzupełniany przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. - Tych osób jest około 300 tys. Patrząc na liczbę nadanych numerów PESEL – ponad 1,2 mln, z czego połowa to dzieci, to wskaźnik zatrudnienia obywateli Ukrainy jest dobry i cały czas rośnie – przekazała Maląg.

Podkreśliła, że Ukraińcy uzupełniają niedobory na rynku pracy.

Rząd chce zatrzymać Ukraińców

- Potrzebujemy rąk do pracy i chcielibyśmy, żeby obywatele Ukrainy podejmowali decyzje o pozostaniu w naszym kraju. Dlatego wprowadzamy rozwiązania systemowe związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę. Ta praca daje im poczucie stabilizacji i godności – powiedziała szefowa MRiPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dknbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2dknbs