Trwa ładowanie...
15-10-2007 10:24

Bezrobotnych trzeba zmusić

Polski rynek pracy jest nierówny. Z jednej strony istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, z drugiej strony bardzo wielu bezrobotnych bezskutecznie poszukuje pracy właśnie w tej branży.

Bezrobotnych trzeba zmusić
d4akx3b
d4akx3b

Polski rynek pracy jest nierówny. Jak twierdzi minister pracy i polityki społecznej, Joanna Kluzik-Rostkowska, z jednej strony istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, z drugiej strony bardzo wielu bezrobotnych bezskutecznie poszukuje pracy właśnie w tej branży.

To oznacza, że mają oni niewystarczające kwalifikacje. Pieniądze z europejekiego programu "Kapitał Ludzki" mogą zaradzić tym dysproporcjom.

- Musimy wywrzeć nacisk na bezrobotnych, którzy wypadli z rynku pracy i nie chcą podjąć zatrudnienia. Jeżeli tego nie zrobimy, to te grupy nadal będę żyły z naszych podatków - powiedziała PAP minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska,

Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że środki pozyskane dzięki programowi (ponad 11 mld euro) pozwolą na aktywizację i przekwalifikowanie bezrobotnych.

Przypomniała też, że ministerstwo pracy jest odpowiedzialne za "wyciągnięcie z bezrobocia osób, które wypadły z rynku pracy kilka, kilkanaście lat temu".
- Nie wystarczy im zaproponować pracę, aby one tę pracę mogły przyjąć. Tutaj to będzie wymagało dużego zaangażowania, dotarcia do tych ludzi, począwszy od szkoleń i pomocy psychologa - zaznaczyła.

d4akx3b

Program "Kapitał Ludzki" 2007 - 2013 ma być odpowiedzią na wyzwania, jakie przed państwami UE stawia Strategia Lizbońska. Chodzi o uczynienie z Europy atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwój wiedzy i innowacji, a także o wzrost zatrudnienia.

W ramach programu poszczególne województwa będą odpowiedzialne za realizację takich działań jak promocja integracji społecznej, regionalne kadry gospodarki oraz rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Władza Wdrażająca Programy Europejskie oraz Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości - to instytucje, które będą pośredniczyć w realizacji I i II priorytetu programu. MPiPS podpisało z nimi w piątek porozumienia w tej sprawie.

Największym beneficjentem programu "Kapitał Ludzki" jest województwo mazowieckie, do którego w latach 2007-2015 trafi ponad 907 mln euro. Następne to: województwo śląskie (ponad 738 mln euro), woj. wielkopolskie (ponad 605 mln euro ), woj. małopolskie (ponad 590 mln euro), woj. lubelskie (ponad 511 mln euro), woj. łódzkie (ponad 504 mln euro).

d4akx3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4akx3b