Bezwarunkowy minimalny dochód dla każdego?

Stowarzyszenia: Ryszarda Kalisza, Wandy Nowickiej, Piotra Ikonowicza i Anny Grodzkiej opowiadają się za wprowadzeniem bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego dla każdego obywatela

Bezwarunkowy minimalny dochód dla każdego?
Źródło zdjęć: © © bzyxx - Fotolia.com

Stowarzyszenia: Ryszarda Kalisza, Wandy Nowickiej, Piotra Ikonowicza i Anny Grodzkiej opowiadają się za wprowadzeniem bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego dla każdego obywatela. Zapowiadają zbieranie podpisów pod wnioskiem o europejskie referendum w tej sprawie.

Nierówności społeczne to jeden z podstawowych problemów współczesnej Polski i Europy - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, stojąca na czele stowarzyszenia Równość i Nowoczesność. "Bezwarunkowy dochód podstawowy jest innowacyjną formą zmiany systemu zabezpieczeń społecznych, dzięki czemu ogromne nierówności mogłyby się zmniejszyć" - dodała.

Karolina Nadolska ze stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska, któremu przewodniczy Ryszard Kalisz, poinformowała, że Polska jest nowym krajem biorącym udział w debacie o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, która trwa w Europie od 10 lat.

Zapowiedziała, że na ten tydzień zaplanowane jest zebranie ok. 10 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum. Dodała, że podpis można złożyć przez internet.

W sprawie ustanowienia bezwarunkowego dochodu podjęto Europejską Inicjatywę Obywatelską. Inicjatywa ta umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

W Polsce akcję zbierania podpisów organizuje m.in. partia Zielonych oraz stowarzyszenia: Dom Wszystkich - Polska, Społeczeństwo fair, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.

"Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To świadczenie wypłacane każdemu dorosłemu obywatelowi UE regularnie i na stałym poziomie bez względu na jego płeć, światopogląd, przekonania polityczne, stan cywilny, czy wybrany przez niego styl życia" - czytamy na stronie organizatorów akcji.

Kalisz podkreślił na konferencji prasowej, że w przypadku zasiłków, czy zapomóg z każdych 100 zł przeznaczonych na cele socjalne do potrzebujących dociera tylko 30 zł, resztę "zjada biurokracja".

Nierówności społeczne to jeden z podstawowych problemów współczesnej Polski i Europy - mówiła Nowicka. "Nierówności między tymi, którzy mają lepiej, a tymi, którzy mają o wiele gorzej coraz bardziej rosną" - podkreśliła.

Jak tłumaczyła ludzie, którzy znaleźli się na marginesie, nie mają możliwości, by z niego wyjść. "Bezwarunkowy dochód podstawowy jest niezwykle innowacyjną formą zmiany systemu zabezpieczeń społecznych, dzięki czemu ogromne nierówności mogłyby się zmniejszyć" - dodała.

Piotr Ikonowicz, reprezentujący Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, zauważył, że bezwarunkowy dochód podstawowy to "szybki, tani i skuteczny sposób na uruchomienie energii społecznej we wszystkich warstwach społecznych i pójścia Polski w stronę nowoczesności".

Posłanka Anna Grodzka (TR) ze stowarzyszenia "Społeczeństwo fair" przekonywała, że wszyscy powinni mieć zagwarantowany dochód "na humanistycznym poziomie", pozwalającym "nie tylko przeżyć, ale także normalnie egzystować". "To jest dopiero społeczeństwo fair" - oceniła.

MA

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)