Trwa ładowanie...
diyxne8
16-12-2015 18:15

BFG: do 14 grudnia klientom SK banku wypłacono 84,9 proc. środków

Do 14 grudnia br. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił deponentom upadłego Spółdzielczego banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (handlowa nazwa SK bank) 1 mld 729,4 mln zł, czyli 84,9 proc. środków gwarantowanych - poinformował w środę Mariusz Mastalerz z BFG.

diyxne8
diyxne8

Środki te, jak dodał, wypłacono ok. 20,5 tys. deponentów, czyli ok. 61,7 proc.

Wypłaty dla klientów SK banku z BFG realizuje Bank Zachodni WBK. Klienci SK banku zgłaszają się do placówek BZ WBK z dowodem osobistym. Uzyskują wówczas wypłatę w gotówce albo przelew na konto. Wyjątkiem są środki z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które są realizowane przez BFG w formie wypłaty transferowej.

KNF zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie z dniem 21 listopada br. i złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości SK banku. W wyznaczonym przez Komisję terminie nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SBRzR.

Jeszcze latem, 11 sierpnia 2015 r. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SK banku. Zarząd ten ustalił, że bilans banku "wykazywał na dzień 10 sierpnia 2015 r. ujemne kapitały własne oraz odpisy na należności od sektora niefinansowego w wysokości około 1,44 mld złotych (wartość wszystkich należności od sektora niefinansowego wyniosła około 2,8 mld złotych)".

diyxne8

W sprawie SK banku toczy się także postępowanie prokuratorskie z zawiadomienia Komisji, zdaniem której "statutowe władze SBRzR funkcjonujące do czasu wprowadzenia zarządu komisarycznego dopuściły się nieprawidłowości w zarządzaniu ryzykiem kredytowym ujawnionych przez inspekcje KNF". Jak poinformowała w poniedziałek warszawska prokuratura apelacyjna, która w czerwcu przejęła sprawę od praskiej prokuratury okręgowej, śledztwo dot. banku przedłużono do 28 stycznia 2016 r.

Z dniem wystąpienia przez KNF do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa - informowało MF - nastąpiło spełnienie warunku gwarancji w rozumieniu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wobec SK banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął wtedy działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat środków gwarantowanych deponentom.

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku spółdzielczego. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro (czyli ok. 424 tys. zł), niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

Łączna kwota środków gwarantowanych na wypłaty dla deponentów SK banku, jak informował w listopadzie BFG, wynosi 2.036.857.387,61 zł (słownie: dwa miliardy trzydzieści sześć milionów osiemset pięćdziesiąt siedem tysięcy trzysta osiemdziesiąt siedem złotych sześćdziesiąt jeden groszy).

diyxne8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diyxne8