Trwa ładowanie...
d22u9lk

BGK spodziewa się wzrostu zainteresowania programem 'Mieszkanie dla młodych'

Warszawa, 09.03.2015 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) spodziewa się znaczącego wzrostu zainteresowanie programem ?Mieszkanie dla młodych" (MdM) ze względu na rosnący popyt i podaż na rynku mieszkań oraz planowane zmiany w prawie, poinformował Bogusław Białowąs z BGK.

Share
d22u9lk

"Prognozy dla rynku nieruchomości w 2015 r. pokazują rosnący popyt i zwiększoną podaż mieszkań. Na tej podstawie przewidujemy, że zainteresowanie programem 'Mieszkanie dla młodych' może znacząco wzrosnąć. Planowane zmiany w ustawie też zapewne wpłyną na większe wykorzystanie tegorocznego limitu - powiedział Białowąs, cytowany w komunikacie.

Z przewidzianego na ten rok limitu dopłat w wysokości 715 mln zł zarezerwowano do tej pory 185,2 mln zł. Przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy, w oparciu o którą realizowany jest rządowy program MdM, ma między innymi zwiększyć dostępność mieszkań dla rodzin wielodzietnych, podkreślono.

BGK przypomina, że rząd przyjął na początku marca projekt nowelizacji ustawy. Zanim zmiany wejdą w życie, musi je zatwierdzić parlament. Nowelizacja przewiduje, że wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi. W przypadku dwojga dzieci dopłata do kredytu na zakup mieszkania ma wynieść 20%. W przypadku trojga dzieci i więcej ma być to 30%, a dodatkowo dla takich rodzin przewidziano zniesienie górnej granicy wieku (35 lat), wymóg nieposiadania wcześniej własnego lokum oraz możliwość zwiększenia powierzchni mieszkaniowej wliczającej się do dopłaty do 65 m2.

d22u9lk

Zaplanowano także szereg innych zmian m.in. umożliwienie spółdzielcom, aby skorzystali z dopłaty; dopuszczenie zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji; możliwość przystąpienia do umowy kredytu dowolnych osób, nie tylko rodziny; uszczelnienie programu poprzez sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu.

?Mieszkanie dla młodych" to program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Do tej pory chęć skorzystania z programu wyraziło blisko 18,5 tys. osób.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Zapewnia finansową obsługę programu MdM.

(ISBnews)

d22u9lk

Podziel się opinią

Share
d22u9lk
d22u9lk