Trwa ładowanie...
d1wgrc8

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków w programie MdM na 2016 rok

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r. - poinformowano we wtorek w komunikacie BGK. Z tegorocznego limitu 730 mln zł zarezerwowano już 95 proc. środków, co zgodnie z ustawą zobowiązuje Bank do takiego działania.

Share
d1wgrc8

Tegoroczny limit w programie MdM wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowane jest już 95 proc.

Jak podkreślono w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego przesłanym PAP, zgodnie z zasadami ustawowymi programu (art. 37 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi), pozostałe 5 proc. środków zaplanowanych w budżecie zostanie wykorzystane na zapewnienie finansowania wniosków złożonych w dniu ogłoszenia informacji o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków oraz na realizację dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu przeznaczonego dla beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

"Bez względu na stan wykorzystania limitu 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r." - przypomina BGK. Na pozostałe lata programu limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł (2017 r.) i 762 mln zł (2018 r.).

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych, która znacząco wpłynęła na popularność programu. Dzięki noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci.

d1wgrc8

Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

W styczniu br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

d1wgrc8

Podziel się opinią

Share
d1wgrc8
d1wgrc8